”Olen edelleen sitoutunut viemään sote-uudistuksen maaliin”

Kunnat haluavat liitosten vaihtoehdoksi myös kuntayhtymän.

– Nyt pitää saada aikaan ratkaisu, ja olen edelleen sitoutunut viemään sote-uudistuksen maaliin. Nyt alkaa lakiesityksen viimeistelytyö, ja hallitus tekee seuraavaksi asiassa tarvittavat jatkolinjaukset, peruspalveluministeri Susanna Huovinen (sd.) sanoo tiedotteessa.

Huovisen mukaan hallitus antaa lakiesityksen eduskunnalle huhtikuussa.

Sote-järjestämislakiluonnosta koskeva lausuntoaika päättyi torstaina. Lausuntoja annettiin sosiaali- ja terveysministeriön (STM) mukaan 438. Saapuneista lausunnoista 383 on vastauksia ministeriön sähköiseen kyselyyn ja 55 on perinteisiä lausuntoja.

Kunnat, sairaanhoitopiirit ja muut toimijat pitävät STM:n mukaan palvelujen toteuttamista lähellä asukkaita erittäin tärkeänä. Myös palvelujen keskittämiselle annetaan tuki erityisesti vaativaa erityisosaamista ja kalliita investointeja tarvitsevissa palveluissa.

Lausunnonantajien näkemys vastuukuntamallista ei ollut STM:n mukaan yksituumainen, mutta annettujen lausuntojen viesti jatkovalmisteluun oli selkeä: kunnat haluavat liitosten vaihtoehdoksi myös kuntayhtymän.

Reilut puolet lausunnonantajista kannattaa kaikkien sote-palvelujen järjestämisvastuun antamista pelkästään sote-alueelle.

Lakiluonnoksen mukaan keskisuuret 20 000–50 000 asukkaan kunnat voivat järjestää perustason sote-palveluja itse. Lausunnoissa keskisuuret kunnat kannattavat asiaa.

Erityisvastuualueiden tehtävistä lausujien kannat vaihtelevat. Eniten kritisoitiin niille esitettyä mahdollisuutta päättää palvelujen keskittämisestä.

Huovinen esittelee sote-uudistusta perjantaina Oulussa. STM kertoo Twitterissä ministerin yllättyneen siitä, että kunnat kannattavat laajasti vahvaa valtion ohjausroolia.

Mainos