Ministeriön on ilmoitettava viimeistään 30. huhtikuuta 2022, miten se kehittää avoimuutta koronavirusepidemian hoitoon liittyvissä asioissa sekä ministeriössä että hallinnonalallaan.
Oikeuskansleri Tuomas Pöysti otti omana aloitteenaan tutkittavaksi, miten sosiaali- ja terveysministeriö noudattaa toimissaan vaatimusta viranomaistoiminnan avoimuudesta sekä tiedon tuottamisesta ja jakamisesta.
Oikeuskansleri tarkastelee ratkaisussaan ministeriön menettelyä koronavirusepidemiaa koskevan päätöksenteon ja päätösten perusteiden avoimuudessa erityisesti siltä osin, kun kysymys on valtioneuvoston päätöksenteosta.
Viime vuoden alkupuolella tiedotusvälineissä arvosteltiin sitä, että epidemian kulkua kuvaavista THL:n tuottamista malleista ja niiden taustatiedoista ei julkistettu riittävästi tietoja. Ministeriön ilmoituksen mukaan tietoja alettiin julkistaa toukokuussa 2020.
Asiaa selvitettäessä ilmeni, että sosiaali- ja terveysministeriön linja koronaepidemian hoitamiseen liittyvien mallinnuksissa käytettyjen taustatietojen julkiseksi tulemisesta ei näyttänyt ministeriössä olleen kevätalvella ja keväällä 2020 täysin selkeä.
Oikeuskansleri totesi, että kyseisten tietojen julkiseksi tulemista koskevaa säännöstä on sovellettava perustuslaista ilmenevän ja julkisuuslaissa säädetyn julkisuusperiaatteen sekä julkisuuslain tarkoituksen mukaisesti.
Oikeuskanslerin mukaan julkisuuslain säännöstä julkisuusperiaatteesta ja erityisesti julkisuuslain säännöksiä viranomaisen velvollisuudesta tuottaa ja jakaa tietoa sekä viranomaisen tiedonantovelvollisuudesta on oikeudellisesti perusteltua tulkita EU:n avoimen datan direktiivin ja yleisemmin avoimen tieteen periaatteiden mukaisesti.
Oikeuskansleri käsittelee ratkaisussaan koronavirusepidemiaan liittyvän päätöksenteon avoimuutta myös yleisesti ja eteenpäin suuntautuvasti.
Pöystin mukaan yhteiskunnallisen päätöksenteon yleinen hyväksyttävyys edellyttää luottamusta päätöksenteon asianmukaisuuteen ja kaikinpuoliseen riippumattomuuteen.
– Tartuntatautiepidemian yhteydessä luottamuksen merkitys korostuu, kun epidemia aiheuttaa ihmisissä huolia ja pelkoja, hän toteaa.
Pöysti huomauttaa, että tiedon avoimuudella on koronaepidemian kaltaisessa poikkeuksellisessa tilanteessa suuri merkitys eri perus- ja ihmisoikeuksien tasapainoiselle toteutumiselle.
Oikeuskanslerin mukaan demokraattisessa yhteiskunnassa terveysturvallisuutta koskevien toimenpiteiden oikeutus ei voi perustua vain virallisten asiantuntijalaitosten auktoriteettiasemaan.
– Se perustuu myös perusteluiden avoimuuteen ja vakuuttavuuteen. Tällöin toimenpiteiden perustelut ja sen selvittäminen, miksi tietyt terveysturvallisuustoimenpiteet ja terveyttä edistävät toimenpiteet ovat tarpeellisia, on olennaisen tärkeää, Pyösti toteaa.
Hänen mukaansa tämä korostuu erityisesti valtioneuvoston päätöksenteossa. Oikeuskansleri muistuttaa, että hän on toistuvasti joutunut valtioneuvoston valvonnassa pyytämään, että esimerkiksi koronavirusepidemian hoitoon liittyviä hallituksen esitysten perusteluja parannetaan.
– Puutteellisten perusteluiden vuoksi on myös jouduttu poistamaan asia valtioneuvoston esittelylistalta ja siirtämään asian esittely myöhempään istuntoon, hän kertoo.
Oikeuskansleri kiinnittää ministeriön huomiota myös tiedotusvälineiden keskeiseen merkitykseen avoimuuden toteuttamisessa demokraattisessa yhteiskunnassa.
– Riittävän tehokas ja ripeä tiedotusvälineiden ja tutkijayhteisön palveleminen toteuttavat perustuslain ja julkisuuslain periaatteita ja arvoja.
Oikeuskansleri painottaa, että epidemian jatkuessa on tulevaisuudessa tärkeää huolehtia, että tiedonsaantioikeuden ja julkisuusperiaatteen laajan toteuttamisen kautta varmistetaan eri toimijoiden oikeus ja tosiasialliset mahdollisuudet osallistua epidemian hallintaa koskevaan yhteiskunnallisesti merkittävään päätöksentekoon ja arvioida sitä.
Pöysti pyysi ratkaisussaan myös Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta ilmoittamaan viimeistään 30. huhtikuuta 2022 mennessä, kuinka laitos osana julkisuuslain mukaista velvollisuuttaan tuottaa ja jakaa tietoa toteuttaa avoimen datan, tiedon ja tieteen periaatteita.