Presidenttiehdokkailta on USA:ssa kysytty viime päivinä teoreettista kysymystä muslimin soveltumisesta presidentiksi. Arkansasin entinen kuvernööri Mike Huckabee käänsi vastauksessaan asian presidentti Barack Obamaan.
Newsmax TV:lla Mike Huckabee totesi, ettei julkisiin tehtäviin pääsyyn ole uskonnollisia testejä. Hän sanoi olevansa vähemmän huolissaan henkilön uskosta ja enemmän huolissaan henkilön uskon autenttisuudesta ja ilmenemisestä.
Puheen käännyttyä Obamaan Huckabee totesi näin:
”Olen myös huolissani kaverista, joka uskoo olevansa kristitty ja teeskentelee olevansa ja sitten sanoo olevansa sitä, mutta tekee asioita, jotka saavat ihmisten kristillisen uskon harjoittamisen hyvin vaikeaksi. Olen pettynyt jos henkilö sanoo ’olen kristitty’, mutta kutsuu paavin kotiinsa ja sitten kutsuu joukon ihmisiä jotka ovat ristiriidassa katolisen kirkon kanssa. Minusta siinä on jotain hyvin sopimatonta”.
Huckabee tarkoitti USA:ssa huomiota herättäneitä Obaman kutsuja. Presidentti pyysi vierailevaa paavia tapaamaan Valkoiseen Taloon tunnettuja homoaktivisteja, aborttia kannattavia katolisia ja homoseksuaalin piispan.