Obama ihmettelee johtavien republikaanien tukea Trumpille

Yhdysvaltain presidentti Barack Obama toivoo johtavien republikaanien lopettavan Donald Trumpin kannattamisen.

Presidentti Barack Obaman mukaan ei tarvitse edes olla aviomies tai isä sanoakseen, että republikaanien presidenttiehdokkaan Donald Trumpin kommentit naisista eivät ole oikein – riittää että on kunnon ihminen.

Demokraattien ehdokkaan Hillary Clintonin vaalitilaisuudessa Pohjois-Carolinassa puhunut Obama ihmetteli, miten johtavat republikaanit voivat edelleen kannattaa Trumpin valintaa presidentiksi.

– On tosiasia, että on ihmisiä, jotka sanovat: ”Me olemme jyrkästi eri mieltä, emme todellakaan hyväksy – mutta tuemme silti häntä”. He ovat yhä sitä mieltä, että hänestä pitäisi tulla presidentti, missä ei minun mielestäni ole järkeä, Obama totesi BBC:n mukaan.

Mainos