Helsingin OP myönsi huhti-toukokuussa selvästi enemmän asuntolainoja kuin alkuvuonna. Myös kauppa on käynyt vilkkaammin pienten asuntojen ja uudistuotantokohteiden osalta. Isommat asunnot menevät kaupaksi edelleen tahmeasti.
– Pääkaupunkiseudun asuntomarkkinoille on viime vuoden aikana syntynyt niin sanotusti patoumaa. Tänne muutetaan, perheet kasvavat ja ihmisten elämäntilanteet muuttuvat, mutta asuntokauppa on viime vuonna käynyt selvästi hitaampaan tahtiin, sanoo Helsingin OP-Kiinteistökeskuksen toimitusjohtaja Merja Siivonen.
– Nyt uudistuotantokauppa on alkanut piristyä. Esimerkiksi Vantaalla uudistuotantokohteiden kauppaa on tehty kevät-talvella yli 50 prosenttia enemmän kuin viime syksyllä.
Pienten asuntojen osalta myyntiajat ovat lyhentyneet. Vuosi sitten myyntiajat pienissä asunnoissa olivat keskimäärin 55 vuorokautta, viime syksynä 40 vuorokautta ja nyt enää 30 vuorokautta. Isompien asuntojen osalta kaupankäynti ei vielä ole aktivoitunut.
Patoutunut kaupankäynti tarkoittaa myös sitä, että myytävien asuntojen kanta on kasvanut.
– Nyt on todellakin ostajan markkinat, Siivonen toteaa.
– Pääkaupunkiseudulla trendi on tällä hetkellä se, että haetaan muuttovalmista kotia. Myös sijainti on tärkeä. Perheet ovat valmiita luopumaan neliöistä, kunhan asunto on hyvien harrastusmahdollisuuksien ja kulkuyhteyksien äärellä.
Siivonen kertoo myös, että esteettömillä asunnoilla on paljon kysyntää.
– Esimerkiksi monet varttuneemmat haluavat muuttaa remontoituun asuntoon, jossa on esteettömyysasiat on huomioitu.
Asuntorahoitukselle kysyntää
Alkuvuonna lainoja tiedusteltiin selkeästi vähemmän kuin viime vuonna, mutta kahden viimeisen kuukauden aikana uusien luottojen kysyntä on ollut jo viime vuoden tasolla pääkaupunkiseudulla.
– Uskon, että luottohakemusten määrän kasvun taustalla on juurikin pitkään kytenyt patoutunut kysyntä, kertoo pankinjohtaja Risto Pehkonen Helsingin OP Pankista.
OP-Pohjolan luottopolitiikka ei ole muuttunut eikä siten ole syynä asuntokaupan tahmeuteen.
– Muun muassa rahoitusastevaade on ollut meillä käytössä jo useamman vuoden, Pehkonen sanoo.
– Olemme olleet ja tulemme olemaan mukana asiakkaiden rahoitustarpeissa myös epävarmoina aikoina.