”Nyt ei tarvita synkistelyä vaan toivoa ja tekoja”

Kansanedustaja Lenita Toivakka on valittu jatkokaudelle Kokoomusnaisten puheenjohtajana. Toivakka on toiminut Kokoomusnaisten puheenjohtajana vuodesta 2012.

Kokoomuksen Naisten Liiton edustajakokous valitsi mikkeliläisen kansanedustaja, KTM Lenita Toivakan yksimielisesti jatkamaan liiton puheenjohtajana vuosina 2014-2015. Toivakka on toisen kauden kansanedustaja ja Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja.

Kokoomusnaisten varapuheenjohtajiksi valittiin kansanedustaja, YTM Sofia Vikman Tampereelta ja opettaja, KM Outi Kontio Huittisista. Koko puheenjohtajiston toimikausi on kaksi vuotta.

”Uudistetussa poliittisessa asiakirjassamme Mahdollisuuksien maailmassa tuomme poliittiseen keskusteluun uusia avauksia. Nyt ei tarvita synkistelyä vaan toivoa ja tekoja,” Toivakka sanoo.

Mainos