Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL:n mukaan Suomessa on todettu noin 280 uutta koronavirustapausta.
THL:n ylilääkäri Otto Helve varoitti epidemian aiemman laskusuunnan hidastuneen ja huomautti, että tartunnat voivat ryöpsähtää lyhyelläkin aikavälillä.
– On aikaista sanoa, liittyykö tämä johonkin viimeaikaiseen tapahtumaan, kuten ravintolasulun purkamiseen tai vappuun, Helve sanoi tiedotustilaisuudessa.
Kahden viikon ilmaantuvuusluku 100 000 asukasta kohden on nyt koko Suomen osalta 54 tapausta.
Koronarokotteita on annettu yli kaksi miljoonaa kappaletta. Tavoitteen mukainen 70 prosentin rokotekattavuus voidaan saavuttaa etuajassa.
Rokotteita saapuu Suomeen lähiaikoina 240 000 annosta viikossa, mutta määrään voi tulla 100 000 annoksen lisäys ”joillain viikoilla”. Nykyisellä toimitustahdilla kolmen miljoonan rokoteannoksen raja menisi rikki toukokuun puolivälin jälkeen.
Uusien koronavirustapausten määrät ovat jatkaneet laskemistaan, mutta lasku on jonkin verran hidastunut.
Lue lisää 📰⬇️#koronavirus #korona https://t.co/FWUZ1odiWg
— THL (@THLorg) May 6, 2021