Entinen Economist-lehden Moskovan toimituksen päällikkö ja kirjailija Edward Lucas on sitä mieltä, että Vladimir Putinin tavoitteet Ukrainassa ovat pääasiassa negatiivisia.
– Putin haluaa estää sen, että Ukrainasta tulee menestystarina, Lucas toteaa Hromadsken haastattelussa (alla).
– Hänen painajaisensa olisi, että Ukraina olisi kuin Viro, mutta 40 kertaa suurempi. Tämä olisi eksistentiaalinen kriisi hänen hallinnolleen.
Lucasin mielestä Putin on onnistunut tavoitteessaan. Hänen mukaansa Ukrainan nostaminen sen tämänhetkisestä alennustilasta veisi kaikkein parhaimmassakin tapauksessa 5-15 vuotta ja vaatisi runsaasti apua länneltä.
Ukraina ei pysty Lucasin mukaan kuitenkaan rakentamaan vahvoja instituutioita, pelastamaan talouttaan ja paikkaamaan yhteiskunnan säröjä, ennen kuin Venäjä lakkaa puuttumasta sen asioihin.
– Hän (Putin) on tehnyt hyvää työtä, eikä hänen tarvitse tehdä juuri enempää, kuin hän on jo tehnyt, saadakseen lännen myöntämään, että Ukrainan tilanne on aika toivoton, Lucas toteaa.
Lucasin mukaan Ukrainan ei tule asettaa toivoaan liialti länsimaihin. Hänen mukaansa niiden tahto tukea Ukrainaa ja vastustaa Venäjää on rajallinen.
– Ukrainalaisten on tehtävä tämä itse. Kyse on varsin tylsistä, varsin vaikeista ja varsin tärkeistä asioista. Toimivien valtiollisten instituutioiden rakentamisesta, kansalaisyhteiskunnan vahvistamisesta ja kansan saamisesta sen ajatuksen taakse, että valtio kuuluu heille eikä ole heidän vihollisensa, Lucas listaa.
Lucasin mukaan Ukrainan on käytävä läpi ne askelet, jotka moni muu entinen neuvostovaltio on ottanut viimeisen 25 vuoden aikana.
– Ikävä kyllä Ukraina on ollut tässä jäljessä kommunismin lopun jälkeen perimänsä karmaisevan epäpätevän ja korruptoituneen poliittisen eliitin vuoksi, Lucas toteaa.