Hänen mielestään kaikilla koulutusasteilla olisi ehdottoman tärkeää ottaa talousopetus huomioon.
– Tänä keväänä siihen on mahdollisuus peruskoulun, lukion ja ammattikoulujen osalta, kun niiden opetussuunnitelmia tai tutkintojärjestelmiä uudistetaan, Tarja Kallonen toteaa Finanssialan Keskusliiton tuoreessa uutiskirjeessä.
Hänen mukaansa ammattikoulujen osalta alkaa olla viimeiset hetket vaikuttaa siihen, minkä verran niissä opetetaan talousasioita. Siellä myös hätä on suurin.
– Vuonna 2012 valtio maksoi 22 miljoonaa euroa opintolainojen takausvastuita, eli siis niiden henkilöiden opintolainoja, jotka eivät olleet selvinneet opintolainansa lyhennyksistä. Näistä lainansa hoitamatta jättäneistä peräti 64 prosenttia oli entisiä ammatillisten oppilaitosten opiskelijoita, kertoo Kallonen.
Hänen mielestään on syytä kysyä, voisiko tähän ongelmaan puuttua lisäämällä talousopetusta ammatillisissa oppilaitoksissa.
– Ei ole vaikea arvata, että jos jo opintolainan takaisinmaksun kanssa on vaikeuksia, enteilee se lisää maksuvaikeuksia myös myöhemmässä elämässä, Kallonen ennustaa.
Kallosen mukaan myös peruskouluihin olisi saatava tietoa järkevän taloudenhallinnan lisäksi sijoittamisesta ja säästämisestä sekä vakuutuksista ja riskeihin varautumisesta.