Nostetaanko oppivelvollisuuden ikää? ”Mekaaninen ratkaisu”

Sdp kitkisi työttömyyttä oppivelvollisuusiän nostolla. Kokoomus panostaisi esimerkiksi oppisopimuksiin.

Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtaja Jyri Häkämies toivoo seuraavan hallituksen tarttuvan yhteiskunnan ikärakenteen työmarkkinoille tuomiin haasteisiin. Häkämies totesi EK:n vuoden 2019 eduskuntavaalitavoitteen julkistamistilaisuudessa, että nykyinen työllisyyden kasvuvauhti ei liiton mielestä riitä haasteiden voittamiseen.

Sosiaalidemokraattien Timo Harakka esitti ratkaisuksi Sdp:n viittä reformia, joissa tartutaan työttömyyden kitkemiseen ja työvoiman saatavuuden parantamiseen.

— Tavoitteenamme on nostaa työllisyysaste 75 prosenttiin. Yksi tärkeimmistä uudistuksista Sdp:n mielestä olisi nostaa oppivelvollisuusikää kattamaan myös toisen asteen koulutus, Harakka sanoo.

Sdp:n kansanedustajan mukaan 57 prosenttia vain peruskoulun käyneistä on työttömänä.

Myös vasemmistoliiton Hanna Sarkkisen mielestä oppivelvollisuusiän nostaminen olisi varmin tapa ehkäistä nuorten syrjäytymistä.

— Suomen kokoisella kansakunnalla ei ole varaa menettää nuoria nykyiseen tapaan, Sarkkinen sanoi.

Kokoomuksen kansanedustaja Harri Jaskari kyseenalaisti Sdp:n ehdotuksen oppivelvollisuusiän nostamisesta. Jaskarin mukaan nostamista tulisi tutkia, jotta sen väitetystä tehokkuudesta saataisi tietoa.

Poimintoja videosisällöistämme

— Oppivelvollisuuden pidentäminen vaikuttaa kovin mekaaniselta ratkaisulta. Meidän täytyy toki pitää huolta kaikista nuorista ja erityisesti niistä, jotka ovat syrjäytymisvaarassa, mutta mielestäni toimivampi ratkaisu olisi kehittää suoraan työmaailmaan liittyviä rakenteita, kuten oppisopimusjärjestelmää, Harri Jaskari vastasi.

Kokoomuksen kansanedustajan mukaan tärkeintä olisi keskittyä muuttamaan asenneilmapiiriä suopeammaksi koko eliniän käsittävää oppimista ja kouluttautumista kohtaan.

Harakan mukaan oppivelvollisuusiän nostamisessa olisi kyse ennemminkin pitkäjänteisestä asennemuutoksesta kuin yksittäisestä mekaanisesta uudistuksesta.

— Pointtina on se, että tulevaisuudenodotukset muuttuvat, kun kukaan ei oleta, että oppivelvollisuusikä loppuisi ennen 18 ikävuotta. Juuri perspektiivin muuttaminen on tärkein osa oppivelvollisuuden muutosta.

Mauri Pekkarinen (kesk.) asettui samoille linjoille Harakan kanssa.

— Jos pitäisi valita aikaistetaanko oppivelvollisuutta vai lisätäänkö sitä peruskoulun päälle, olisin itsekin tällä hetkellä sitä mieltä, että sitä tulisi lisätä loppupäähän, Pekkarinen totesi.

Mainos