”Nostalginen tunnelma” – Jyrki Katainen kiitti kollegoita viimeisessä vaalitentissään

Torstai-illan suuri vaalitentti oli kokoomuksen Jyrki Kataisen puheenjohtajauran viimeinen.

Eurovaalien suuri puheenjohtajatentti puoluejohtajille käytiin torstai-iltana Ylen TV1:lla. Lähetyksen lopussa Jyrki Katainen kiitti lämpimästi kollegoitaan ja sanoi tenttejä kivoiksi.

Tentti oli kokoomuksen puheenjohtajuuden vajaan kuukauden päästä jättävälle Kataiselle viimeinen. Hän on vielä perjantaiaamuna MTV3:lla, mutta siellä ei väitellä.

Iltapäivällä ennen lähetystä Jyrki Katainen kuvaili Verkkouutisille tunnelmiaan odottaviksi, nostalgisiksi ja juhlaviksikin.

– On tämä mielenkiintoinen tilanne. En ole laskenut montako vaalitenttiä telkkarissa on ollut, mutta kyllä niitä monta on. Ihan nostalginen tunnelma, Jyrki Katainen pohdiskeli.

Ensimmäisen puheenjohtajatenttinsä Jyrki Katainen muisteli olleen Helsingin Sanomien Sanomatalon aulassa eurovaalien 2004 alla järjestämä.

– EU-vaalit olivat silloin kesäkuussa, heti puoluekokouksen jälkeen.

Siinä puoluekokouksessa Seinäjoella Kataisesta tuli kokoomuksen puheenjohtaja.

Mieleen jääneimmäksi pääministeri mainitsi edellisten eurovaalien 2009 tentin. Yle järjesti sen tuolloin rakenteilla olleessa Helsingin Vuosaaren satamassa.

– Sattui erittäin huono sää. Vettä tuli vaakatasossa ja oli tosi kylmä. Me saimme ottaa aina välillä vilttejä päälle.

– Mä vilustuin, tuli flunssa, niin taisi tulla jollekin muullekin. Istuimme kaksi tuntia ulkona tuulessa ja vesisateessa. Siellä oli katos rakennettu, mutta ei se auttanut, kun vettä tuli vaakatasossa, Katainen nauroi.

Neljäs paikka hilkulla

Poimintoja videosisällöistämme

Jyrki Katainen on useimmiten poistunut tenteistä ykkösenä, vaikka sitten vähän huomaamattakin – esimerkiksi tärkeissä eduskuntavaalitenteissä 2007 ja 2011.

Hän totesi usein syttyneensä tenteissä.

– Siellä on kiva olla ja taistella, puolustaa omia arvojaan. Niissä on energiaa. Se on varmaan aina katsojan silmässä, moni havaitsee sellaisiakin asioita joita ei tule sanottua, niistä muodostuu se mielikuva, hän pohti.

Ylen torstaisesta puheenjohtajatentistä Katainen odotti ”aika perinteistä”.

– Sinänsä ihan hyvä että käsitellään asioita eikä ole paljon kommervenkkejä. Taistellaan taas. Kyllä ne erot alkavat tulla esiin.

– Sellainen positiivinen asia on, että toisin kuin vielä pari-kolme vuotta sitten, ei Suomessa ole enää yhtään puoluetta joka vastustaa EU-jäsenyyttä tai eurojäsenyyttä. Perussuomalaisetkin ovat muuttaneet kantansa tässä suhteessa. Niinpä keskustelu keskittyy siihen miten rakennetaan parempaa Eurooppaa, Katainen povasi.

Kokoomusjohtajan mukaan sunnuntain vaalitulosta on hirveän vaikea veikata.

– Uskon että olemme suurin puolue, mutta tuleeko neljäs paikka, se on hyvin hilkulla. Se on viimeisten päivien vaalityöstä nyt hyvin pitkälti kiinni. Painetaan loppuun asti.

Mainos