Norwegianin irlantilainen tytäryhtiö sai alustavan luvan lentää USA:han

Norjalainen halpalentoyhtiö Norwegian on saanut irlantilaiselle tytäryhtiölleen yhdysvaltalaisilta viranomaisilta alustavan luvan aloittaa lentoliikenne USA:han, kertoo norjalainen talouslehti E24 verkkoliitteessään.

Lentoyhtiö Norwegian on talouslehti E24:n mukaan odottanut kaksi vuotta yhdysvaltalaisilta viranomaisilta lupaa irlantilaiselle tytäryhtiölleen lentoliikenteen aloittamiseksi Yhdysvaltoihin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Perjantaina Yhdysvaltain liikenneministeriö viimein ilmoitti antavansa irlantilaisyhtiölle alustavasti luvan lentoliikennettä varten.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Viestintäjohtaja Anne-Sissel Skånvik Norwegiasta kertoo E24:lle, että lentoyhtiö on ilahtunut viranomaisten myönteisestä vastauksesta, mutta yhtiöllä ei ole päätöksestä vielä lisätietoja.

Hän mukaansa tämä on erittäin hyvä asia ja oli jo aikakin, että hakemus tuli käsitellyksi.

Mainos