Kiinassa on WWF:n mukaan 34 norsunluutehdasta ja 143 norsunluutuotteita myyvää kauppaa, joista perjantaina suljetaan 12 tehdasta ja 55 kauppaa. Loput on tarkoitus sulkea vielä tämän vuoden aikana. Kiina päätti norsunluukaupan kieltämisestä viime vuoden lopulla.
Kiinan norsunluumarkkinat ovat WWF:n mukaan olleet maailman suurimmat. Valtaosa Kiinassa myydystä norsunluusta on peräisin salametsästetyistä norsuista Afrikasta.
– Norsunluutehtaiden ja kauppojen sulkeminen on valtava harppaus norsujensuojelussa, sillä se vähentää salametsästyspainetta huomattavasti. Nyt on tärkeää saada norsunluukaupan kielto voimaan myös muissa Aasian maissa, kertoo WWF:n suojeluasiantuntija Tanja Pirinen tiedotteessa.
Arviolta noin 20 000 norsua tapetaan WWF:n mukaan vuosittain niiden syöksyhampaiden kysynnän takia. Norsujen määrä Afrikan mantereella on kymmenessä vuodessa vähentynyt yli 110 000 yksilöllä. Jäljellä on noin 415 000 yksilöä.
WWF varoittaa, että norsut häviävät Afrikasta meidän elinaikanamme, jos salametsästystä ei saada kuriin.