Liitto käärmeissään: Nordea vähentää 424 työntekijää Suomesta

Henkilöstövähennykset kohdistuvat konttoriverkostoon henkilö- ja yritysasiakaspuolelle. Nordealaisia edustava Nousu ei hyväksy vähennyksiä.

Ammattiliiton mukaan ”Nordea osoittaa jälleen kerran täydellistä välinpitämättömyyttä ja ylimielisyyttä suomalaisia asiakkaita ja pankin henkilöstöä kohtaan”.

Kyse on Nordean neljän vuoden mittaisen tehostamisohjelman ensimmäisestä osasta, jonka henkilöstövaikutukset näyttävät painottuvan Suomeen.

– Korkeampien palkkakustannusten Tanskaan ja osin myös Ruotsiin on sen sijaan parin viime vuoden aikana lisätty henkilöstöä, huomauttaa Ammattiliitto Nousu.

Henkilöstövähennysten kokonaismäärä koostuu tukipakettisopimusten ja irtisanomisuhan alla olevien yhteismäärästä, joka on Nordean mukaan neuvottelujen päättyessä 424. Kokonaismäärästä arviolta 140 on tähän mennessä päätynyt tukipakettiin tai muuhun vastaavaan ratkaisuun.

Ammattiliitto Nousun mielestä Nordea viestittää omalla toiminnallaan hyvin selkeästi, ettei sillä ole valmiutta olla mukana pelastamassa Suomea.

– Päinvastoin. Osa henkilöstövähennyksistä liittyy Nordean suunnitelmiin siirtää asiakastoimeksiantoihin liittyviä taustatehtäviä sekä IT-työtä halvempien työvoimakustannusten vuoksi Puolan ja Viron palvelukeskuksiin. Näissä maissa vastaavaa ammattitaitoa kyseisten tehtävien hoitamiseen ei tällä hetkellä ole, joten tämä tullee näkymään asiakaspalvelussa virheinä ja viivytyksinä.

Suurilla henkilöstövähennyksillä on suora vaikutus pankkiin jäävän henkilöstön jaksamiseen ja pankin palvelukykyyn jatkossa.

– Aito yhteistoiminta on jäänyt puutteelliseksi koska luvut ovat olleet ylhäältä saneltuja. Lisäksi Nordean Suomen johto on lähtenyt henkilöstövähennysten toimeenpanoon innolla, toisin kuin muissa maissa. Suunnitelmia viedään käytäntöön äärimmäisen nopealla tahdilla, sanoo Nordean pankin pääluottamusmies Paula Hopponen.

– Samaan aikaan kun väki vähenee, pankki haluaa laajentaa palvelu- ja aukioloaikoja ja määrätä yksipuolisesti työvuorot, jotka voivat vaihdella rajusti. Työ- ja yksityiselämän yhteensovittaminen tulee mahdottomaksi, hän jatkaa.

Mainos