Nordea alkaa periä maksua käteisautomaattinostoista

Nordea alkaa periä maksua käteisnostoista. Neljä ensimmäistä käteisnostoa kuukaudessa ovat jatkossa maksuttomia euroalueella liikuttaessa. Muutos koskee automaateilta tehtyjä käteisnostoja.

Nordean mukaan suomalaiset maksavat ostoksensa mieluummin kortilla kuin käteisellä.

– Nordean asiakkaista valtaosa tekee vain yhden tai kaksi käteisnostoa kuukaudessa. Marraskuun alusta alkaen asiakkaamme voivat tehdä pankkitileiltään neljä maksutonta käteisnostoa kuukaudessa automaateilta koko euroalueella, kertoo vähittäispankin liiketoimintajohtaja Jussi Mekkonen tiedotteessaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Viidennestä nostosta lähtien peritään 40 sentin kappalehinta.

Nordea sanoo haluavnsa myös selkeyttää käteisnostojen hinnoittelua asiakkailleen. Tähän saakka pankkitileiltä tehdyt nostot kotimaassa ovat olleet Otto-automaateilla maksuttomia. Pankkitileiltä tehdyt käteisnostot muista automaateista Suomessa ja eurovaluuttaisissa EU-maissa ovat olleet puolestaan maksullisia. Näiden käteisnostojen hinta on vaihdellut 60 sentistä 75 senttiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Muiden pankkien tavoin haluamme yhdenmukaistaa hinnoitteluamme. Jatkossa ensimmäiset neljä nostoa ovat maksuttomia riippumatta siitä, millä automaatilla tai missä euromaassa nostot tehdään. Valtaosaa asiakkaistamme tämä hinnoittelumuutos kotimaassa ei koske lainkaan, koska he tekevät jo nyt vain yhden tai kaksi käteisnostoa kuukaudessa, sanoo Mekkonen.

Nordean asiakkaat voivat nostaa rahaa myös K-ruokakauppojen, Neste Oil K-marketien, Tokmannien ja R-kioskien tiskeiltä ympäri maan ilman palvelumaksuja. Myös konttoreissa käteisen nostaminen on jatkossakin maksutonta.

Hinnoittelumuutos ei koske MasterCard-korttien luotto-ominaisuudella tehtyjä käteisnostoja.

Mainos