Nokian Renkaat on laskenut kuluvan vuoden ennustettaan Venäjän ja IVY-maiden heikentyneen taloustilanteen takia. Henkilöautonrenkaiden myynti on edelleen laskenut näillä alueilla.
– Heikentynyt taloudellinen tilanne ja suunnitellut tuotannon leikkaukset Nokian-tehtaalla ovat aiheuttaneet tarpeen rationalisoida toimintoja ja toteuttaa rakenteellisia uudistuksia, Nokian Renkaat sanoo tiedotteessaan.
Yt-neuvotteluissa käsitellään suunnitelma henkilöautonrenkaiden vuosituotannon vähentämisestä Nokian-tehtaalla. Yhtiö tavoittelee toimenpiteillään noin kahdeksan miljoonan euron vuotuisia kokonaissäästöjä.
Sopeuttamistoimiin kuuluvat mahdolliset irtisanomiset koskisivat yhteensä enintään 150 henkilöä.
– Huolimatta valitettavista leikkauksista Nokian-tehtaamme rooli on jatkossakin merkittävä; ei ainoastaan renkaiden tuottamisessa, vaan myös uusien tuotteiden ja tuotantomenetelmien kehittämisessä. Tänä vuonna tuotantomäärämme tulee olemaan viime vuotista alhaisempi. Tuotantomme todennäköisesti lisääntyy jälleen ensi vuonna, mutta lähivuosien aikana kasvu voidaan hoitaa nykyisen käyttämättömän kapasiteettimme turvin, sanoo Nokian Renkaiden toimitusjohtaja Ari Lehtoranta.