Noin 130000 toimijan veroasiointi uhkaa katketa

Verohallinto on huolissaan usean yrityksen, yhdistyksen, metsäyhtymän, kunnan ja säätiön veroasioiden hoidosta.

Nämä toimijat käyttävät yhä Katso-palvelua veroasioiden hoidossa, vaikka palvelun toiminta päättyy 31.12.2020. Verohallinto kehottaa Katso-valtuuksia käyttäviä ottamaan Suomi.fi-valtuudet käyttöön heti.

Usein yrityksen tai muun yhteisön veroasioita hoitaa joku valtuutettu toimija yrityksen puolesta, esimerkiksi tilitoimisto. Valtuuttamisen on voinut tehdä Katso- tai Suomi.fi-palvelussa. Jatkossa käytössä ovat vain Suomi.fi-valtuudet.

Jos Suomi.fi-valtuuksia ei siirry käyttämään ajoissa, yritysten, yhteisöjen ja muiden organisaatioiden veroilmoitusten antaminen, tulorekisteri-ilmoittaminen tai muu viranomaisasiointi voi viivästyä.

Nämä ovat lakisääteisiä velvollisuuksia, joiden hoitamatta jättämisellä on seuraamuksia.

– Näyttää siltä, että kymmenien tuhansien toimijoiden veroasiat jäävät vuodenvaihteen jälkeen hoitamatta, ylitarkastaja Juha Kartano Verohallinnosta arvioi.

Suurin osa Katso-palvelua käyttävistä pystyy ottamaan Suomi.fi-valtuudet käyttöön omatoimisesti sähköisesti.

– Osa puolestaan joutuu turvautumaan valtuushakemukseen. Hakemus kannattaa tehdä pian, koska käsittelyaika on noin 2-3 viikkoa. Erityisen huolissamme olemme esimerkiksi julkisyhteisöistä, kunnista ja metsäyhtymistä, jotka joutuvat tekemään hakemuksen, Verohallinnon Kartano sanoo.

Valtuushakemuksen voi lähettää sähköisesti, postitse tai viedä verotoimistoon.

Vero.fistä voi selvittää, voiko Katso-tunnistetta ja Katso-valtuuksia veroasioinnissa käyttävä siirtyä käyttämään suoraan Suomi.fi:n valtuudet-palvelua sähköisesti, vai vaatiiko tilanteen hoitaminen ensin valtuushakemuksen tekoa.

Mainos