Nimettömyys netissä antaa nuorille vapautta ja turvaa

Nimettömyys tarjoaa nuorille väylän sekä sosiaalisten sekä henkilökohtaisten tarpeiden täyttämiseen netissä.

Nuoret kuvailivat Teo Keipin väitöstutkimuksessa mahdollisuutta esiintyä netissä nimettömänä ja kasvottomina turvallisuutta luovaksi ja vapauttavaksi. Nimettömyys ilmiönä nuorten näkökulmasta moniulotteisempi tekijä kuin aiemmin on todettu.

Keipi toteaa väitöstutkimuksessaan nimettömyyden olevan nuorille työkalu, jonka välityksellä oli helpompi kommunikoida toisten kanssa ja ilmaista omaa itseä ja etsiä omaa identiteettiä.

– Anonyymiys oli nuorten näkökulmasta myös keskeinen vaikuttaja internetin riskeihin, kun nimimerkin tai valeidentiteetin suojassa voidaan hyökätä vastuutta toisia henkilöitä vastaan. Anonyymiys mahdollistaa uusia keinoja hyväksikäyttöön, jonka hinnan maksaa useimmiten naiivi käyttäjä, Keipi kuvailee väitöstiedotteessaan.

Internetin ja sosiaalisen median avaamat kehityspolut ovat avanneet laajan kirjon mahdollisuuksia itseilmaisuun ja sosiaalisiin suhteisiin, jotka luovat käyttäjille myös uusia riskejä.

Keipi tutkimuksen mukaan nimettömyys on keskeinen osa netin käyttöä, oli sitten kyse verkkosurffaamisesta tai kanssakäymisestä sosiaalisessa mediassa.

– Nuorten mukaan suuri osa internetin riskeistä ja hyödyistä liittyy anonyymiyteen, joka on nuorisotutkimuksessa harvoin käsitelty. Tiedonpuute on ongelmallista, jos anonyymiys vaikuttaa keskeisesti kanssakäymiseen ja itseilmaisuun, Keipi toteaa.

Hänen mukaansa väitöskirjan tulokset avaavat moniulotteisen kuvan nettianonyymiyden eri muodoista, mahdollisuuksista ja riskeistä.

Master of Science Teo Keipin väitöskirja Now you see me, now you don’t: A study of the relationship between internet anonymity and Finnish young people tarkastetaan perjantaina 21. elokuuta Turun yliopistossa.

Mainos