Nesteen toimitusjohtajan Peter Vanackerin mukaan yhtiön viime vuosi oli erittäin vahva. Vertailukelpoinen liikevoitto oli ennätykselliset 1,42 miljardia euroa, kun se edellisenä vuonna oli 1,1 miljardia.
Uusiutuvien tuotteiden koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto parani 561 miljoonasta 983 miljoonaan euroon.
– Uusiutuvat tuotteet -segmentti paransi edellisvuoden hyvää suoritustaan suotuisien markkinoiden ja myyntikatteen onnistuneen optimoinnin seurauksena. Lisäksi otimme tärkeän askeleen uusiutuvien tuotteiden kasvustrategian toteutuksessa, kun teimme joulukuussa lopullisen investointipäätöksen Singaporen tuotantokapasiteetin laajentamisesta.
Öljytuotteiden koko vuoden vertailukelpoinen liikevoitto sen sijaan laski 495 miljoonasta 397 miljoonaan euroon. Tulokseen vaikuttivat matalammat jalostusmarginaalit sekä heikompi Yhdysvaltain dollarin kurssi edellisvuoteen verrattuna.
Nesteen tase on Vanackerin mukaan vahva, mikä mahdollistaa kasvustrategian toteutuksen ja hyvän osingonmaksukyvyn myös tulevaisuudessa.
Maailmantalouden kehitys on heijastunut uusiutuvien polttoaineiden, raaka-aineiden ja öljyn markkinoihin, ja vaihtelevan markkinatilanteen odotetaan jatkuvan.
Kasviöljyjen hintaerojen odotetaan vaihtelevan satonäkymien, sääilmiöiden ja eri raaka-aineiden kysynnän mukaan. Neste odottaa uusiutuvien tuotteiden myyntimäärien olevan tammi-maaliskuussa edellistä vuosineljännestä suuremmat. Yhtiön uusiutuvien tuotteiden tuotantolaitosten käyttöasteiden arvioidaan tammi-maaliskuussa olevan korkeita.
Öljytuotteiden maailmanlaajuisen kysynnän kasvun odotetaan jatkuvan hitaampana kuin viime vuonna. Maailmanlaajuisen jalostuskapasiteetin odotetaan kasvavan Aasian ja Lähi-idän suurten jalostamohankkeiden vetäminä. Neste odottaa öljytuotteiden viitemarginaalin olevan ensimmäisellä neljänneksellä matala heikon bensiinimarkkinan takia, mutta vahvistuvan neljänneksen loppua kohti. Tuotantolaitosten käyttöasteiden arvioidaan olevan korkeita.