Ruotsissa lääkärit voivat kirjoittaa naloksoni-reseptin henkilöille, joiden riski kuolla heroiini- tai muuhun opiaattiyliannostukseen on suuri. Aine on ollut terveydenhuollon käytössä jo pitkään.
Kokemukset siitä, että huumeidenkäyttäjät voivat itse ottaa vasta-ainetta, ovat olleet hyvät. Järjestelyllä uskotaan estetyn narkomaanien kuolemia.
Myös Suomeen tulisi saada naloksonia käyttäjien saataville, sanoo A-klinikan ylilääkäri Kaarlo Simojoki Hufvudstadsbladetille. Hänen mukaansa halukkuutta pilotin aloittamiseen on ollut, mutta toistaiseksi rahoitusta ei ole saatu.
− Oletus on ollut, että ongelmakäyttäjien profiili on Suomessa erilainen ja että naloksoni ei pure niin hyvin aineisiin, joita narkomaanit täällä käyttävät, Simojoki sanoo Hbl:lle.
Heroiinin yliannostukset ovat Suomessa harvinaisia verrattuna muihin Pohjoismaihin. Suomessa opiaattiyliannostuksia saadaan eniten mono-buprenorfiinista. Siitä aiheutuneeseen yliannostukseen tarvitaan vasta-aineeksi suuri annos naloksonia.
− Naloksoni ei ehkä ole paras ratkaisu, mutta sitä kannattaisi kokeilla, Simojoki sanoo.
Tukholmalaisella ruiskunvaihtopisteellä työskentelevän sairaanhoitajan Elin Holménin mukaan ei ole selvää, että narkomaanikuolemien väheneminen johtuu naloksonin helpommasta saatavuudesta.
− Se voi säästää elämiä, mutta se ei ole ihmekonsti, hän sanoo.
Naloksonia otetaan nenäsumutteena tai injektiona, joka annetaan suonensisäisesti tai lihakseen.