Eurovaalien tulos ei tarjonnut suuria yllätyksiä. Kokoomuksen selvä ykköspuolueen asema ja Alexander Stubbin äänikuninkuus olivat tilauksessa. Hyvä suoritus kykypuolueelta, joka pian valittavan uuden puheenjohtajan voimin tähyää uudelleen pääministeripuolueeksi 2015 vaaleissa.
Kokoomuksen osalta neljännen paikan uupuminen on kuitenkin lievä pettymys, eikä aivan syyttä, sillä puolueen ehdokasjoukko oli nimekäs, ja Ukrainan tapahtumien olisi odottanut pumppaavan kokoomuksen integraatiomyönteistä ajattelua vahvasti eteenpäin. Kolme paikkaa kielii siitä, että vaikeat taloudelliset ajat ja hallitusvastuu painavat. Paalupaikka tuli silti lähes kolmen prosenttiyksikön marginaalilla.
Keskustan tulos on hyvä, muttei mikään erityinen. Hieman alle 20 prosentin kannatus ja kolme paikkaa antavat Keskustan Juha Sipilälle kohtuullisen hyvän selkänojan projektissa, joka kokoomuksen lailla tähtää vuoden 2015 vaaleihin. Eurovaalitkin osoittavat, että kokoomus ja keskusta käyvät kamppailua Suomen suurimman puolueen asemasta ensi eduskuntavaaleissa. Mikään ihme ei olisi, että vaaleissa hyvin menestynyt Olli Rehn tähyäisi jo eduskuntavaaleihin ja edelleen ministeriksi. Hän ei ole poissulkenut paluutaan kotimaan politiikkaan.
SDP:n tulos oli surkea, juuri ja juuri kaksi paikkaa ja alle 13 prosentin kannatus. Tuloksesta ei voi syyttää uutta puheenjohtajaa vaan heikkoa ehdokasasettelua. Kun muut hallituspuolueet kykenivät houkuttelemaan ministereitä ehdolle, SDP ei saanut ensimmäistäkään. Puoluesihteeri Reijo Paananen levitteli käsiään vakavalla ilmeellä omassa vaalimainoksessaan televisiossa – homma ei pidemmälle edennyt. SDP:n toiminnasta puuttuu nyt idea ja vetovoima. Siinä haastetta Antti Rinteelle, joka kertoo ministerikierrätyksestä piakkoin.
Perussuomalaiset jäivät mielipidemittausten tasosta melkoisesti. Syynä lienee vaatimaton äänestysaktiivisuus ja Timo Soinin puuttuminen. Puolue lukeutuu silti vaalien voittajiin.
Eurovaalien perusteella Suomessa on kaksi suurta puoluetta ja kaksi keskisuurta. Näiden vaalien jälkeen neljän suuren puolueen asetelma siis murtui. Itse asiassa SDP:llä ja perussuomalaisilla on pienempi matka alaspäin vasemmistoliiton tasolle kuin ylöspäin kokoomuksen ja keskustan kintereille.
Vasemmiston yhteiskannatus jää alle kokoomuksen kannatuksen. Euroopassa EPP näyttää olevan selvästi suurin puolue. Valta pysyy keskustaoikeistolla.