Mökin omistajista 90 prosenttia hoitaa itse oman mökkipihansa. Ulkopuolisen apu on tervetullutta sen sijaan vaativimmissa korjauskohteissa kuten jätevesijärjestelmissä, jolloin 68 prosenttia vastaajista arvioi teettävänsä työn ulkopuolisena palveluna, Suomalaisen Työn Liiton tutkimus kertoo.
Eniten itse tai talkootyönä mökillä tehdään pihatöiden lisäksi aidan kunnostusta, asuinrakennuksen sisäpintaremontointia sekä kesäkeittiön ja rakennusten ulkoseinien kunnostamista. Lisäksi neljä viidestä vastaajasta osaa huoltaa tai korjata myös terassin ja laiturin.
Ulkopuolisena palveluna teetetään jätevesijärjestelmien lisäksi korjauskohteita, jotka liittyvät rakennusten kivijalkaan, kellariin tai alapohjaan.
Ostopalvelu tulee kyseeseen useammin myös mökin ikkunoihin ja oviin sekä rakennusten ulkokattoon liittyvien korjaustoimien kohdalla.
– Mökkiä lähellä asuvat omistajat huoltavat itse tai talkoilla selvästi keskimääräistä useammin vaativammat kohteet. Mökkimatkan ollessa pitkä, eli yli 250 km, vaativimpien kohteiden huoltotyöt teetätetään useimmin ulkopuolisena palveluna. Paikallisilta toimijoilta tehtävät tavara- tai palveluhankinnat lisäävät myös alueen työllisyyttä, kertoo Suomalaisen Työn Liiton projektipäällikkö Merja Mantila.
Mökin huolto- ja korjauskohteiden suorittaminen itse:
1) piha 90 %
2) aita 86 %
3) asuinrakennuksen sisäpinnat 82 %
4) kesäkeittiö (ulkona) 79 %
5) terassi 78 %
6) laituri 77 %
7) ulkoseinät (asuin- ja piharakennus) 72 %
8) keittiö 67 %
9) sauna 62 %
10) wc 60 %
…
16) jätevesi 32 %
Tutkimustiedot perustuvat Suomalaisen Työn Liiton tilaamaan Sinivalkoinen jalanjälki -kampanjan Suomalainen mökkikulttuuri -tutkimukseen. Taloustutkimuksen tekemä kyselytutkimus toteutettiin helmikuussa 2016 ja 18–79-vuotiaista suomalaisista siihen vastasi 2222 kuluttajaa.