Keskustan kansanedustaja Ari Torniainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen villisikojen ja hanhien aiheuttamien vahinkojen korvaamisesta. Kaakkois-Suomessa arvioidaan olevan 300-350 ja muualla Suomessa 1 000-1 300 villisikaa. Eläin on kaikkiruokainen.
”Kun villisikalauma parkkeeraa itsensä esimerkiksi peruna- tai juurikaspellolle, voi tuho olla täydellinen. Villisika ei erottele ammattiviljelijää harrasteviljelijästä, vaan kaikki menee”, Ari Torniainen toteaa kysymyksessään.
Villisikojen tuhot ulottuvat pihapiireihin asti, sillä eläin ei pelkää ihmistä ja kanta kasvaa nopeasti.
”Villisian tuhot eivät jää ainoastaan pintapuolisiksi, vaan sika kaivaa ja kuopsuttaa myös maaperää. Villisikojen pelätään levittävän aasialaista sikaruttoa, joka tarttuessaan kesysikoihin tuhoaisi sikaelinkeinoa merkittävästi.”
Kansanedustaja on huolissaan myös kasvaneiden hanhikantojen levittämistä taudeista ja pellolle leiriytyvien tuhansien hanhien parven aiheuttamista tuhoista.
Kansanedustaja Torniaisen kysymys kuuluu ”aikooko hallitus lisätä villisiat ja hanhet niiden eläinten joukkoon, joista maksetaan vahingonkorvauksia samojen kriteerien mukaan kuin hirvieläinten tai suurpetojen aiheuttamista tuhoista?”.