Pörssivuosi 2019 teki suomalaisista kansainvälisempiä sijoittajia, sillä Danske Bankin suomalaisasiakkaiden tekemät sijoitukset jakaantuivat eri puolille maailmaa.
Suomeen tehtyjen osakekauppojen osuus laski 81 prosenttiin, kun vuotta aiemmin osuus oli ollut lähes 87 prosenttia ja vuonna 2016 lähes 90 prosenttia.
Osuuttaan suomalaisten osakekaupoista ovat viime vuosina kasvattaneet Yhdysvallat ja Saksa. Yhdysvalloissa tehdään nyt 8,2 prosenttia kaupoista. Ruotsin osuus taas on puolittunut kahdessa vuodessa 2,7 prosenttiin.
– Yhdysvaltojen osuus maailman osakemarkkinoista on selvästi suurin, joten on luontevaa etsiä sijoituskohteita myös sieltä, sanoo Danske Bankin senioristrategi Kaisa Kivipelto.
Danske Bankin asiakkaiden osakekaupoista tehty vertailu on kuvaava, sillä pankin kaupankäyntipalkkiot ovat samat kaikilla markkinoilla. Näin edullisemmat välityspalkkiot eivät ohjaa sijoituksia Suomeen.
Kivipellon mukaan nyt osakesäästötilille voi olla viisasta hankkia myös ulkomaisia osakkeita, vaikka verokitka syö osinkotuottoa verrattuna suomalaisiin yhtiöihin.
– Valittaessa osakkeita osakesäästötilille kannattaa muistaa, että osinko on vain yksi osa tuottoa. Iso osa amerikkalaisista yhtiöistä tekee tuottoa sijoittajilleen arvonnousun kautta ja tästä voi hyötyä tekemällä kauppoja osakesäästötilillä, Kivipelto sanoo.
Suosikkiyhtiössä korostuvat tutut yhtiöt
Eniten kauppaa keränneet osakkeet ovat pääasiassa tunnettuja yhtiöitä. Suomessa ostetuimpien, myydyimpien ja vaihdetuimpien osakkeiden listalta löytyvät Nordea, Nokia, Outokumpu ja Neste. Ostetuimpien osakkeiden listan kärkeen nousi tänä vuonna Nokia.
Yhdysvalloissa kärjessä ovat musiikkipalvelu Spotify, rahansiirtopalvelu Moneygram, kasvispihvejä kehittävä Beoynd Meat sekä FAANG-yhtiöihin laskettavat Apple, Amazon ja Google, joka on pörssissä emoyhtiönsä Alphabetin nimellä.
Ruotsissa eniten vaihtoa keräsivät Swedbank, Hennes & Mauritz ja Ahsell. Saksalaisista yhtiöistä eniten kauppaa keräsivät lääkeyhtiö Bauer ja puolijohdevalmistaja Infineon.