Työnhakupalvelu Duunitorin tiedot kertovat työmarkkinatilanteesta, jossa avoimien työpaikkojen määrä jatkaa laskuaan ja hakijoita on liikkeellä ennätysmäärä.
Vuonna 2025 palvelussa julkaistiin yli 300 000 työpaikkailmoitusta eli noin 24 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2024. Avoimia työpaikkoja on todellisuudessa enemmän, sillä yhdellä ilmoituksella voidaan hakea useita työntekijöitä.
Samaan aikaan työnhakijoita on liikkeellä poikkeuksellisen paljon. Vuoden 2025 työpaikkailmoitukset keräsivät yli 120 miljoonaa lukukertaa, mikä oli noin 32 prosenttia enemmän kuin vuonna 2024.
Näillä toimialoilla julkaistiin eniten työpaikkailmoituksia Duunitorilla viime vuonna (suluissa muutosprosentti suhteessa vuoteen 2024):
-
Rakennusala: 41 000 ilmoitusta (–11 prosenttia)
-
Sosiaali- ja hoiva-ala: 33 500 ilmoitusta (–39 prosenttia)
-
Myynti- ja kaupan ala: 26 900 ilmoitusta (–28 prosenttia)
-
Teollisuus ja teknologia: 26 800 ilmoitusta (–12 prosenttia)
-
Terveydenhuolto: 20 400 ilmoitusta (–36 prosenttia)
-
Ravintola- ja matkailuala: 19 700 ilmoitusta (–29 prosenttia)
-
Asennus, huolto ja kunnossapito: 12 800 ilmoitusta (–22 prosenttia)
-
Kuljetus, logistiikka ja liikenne: 11 000 ilmoitusta (–25 prosenttia)
-
Asiantuntijatyöt ja konsultointi: 10 300 ilmoitusta (–15 prosenttia)
-
Tieto- ja tietoliikennetekniikka: 9 200 ilmoitusta (–13 prosenttia)
Kymmenestä eniten työllistävästä alasta lasku oli pienintä rakennusalalla, teollisuudessa ja teknologiassa sekä tieto- ja tietoliikennetekniikassa. Niillä työpaikkailmoitusten määrä on laskenut selvästi vähemmän kuin työmarkkinoilla keskimäärin.
Merkittävin pudotus on sosiaali- ja hoiva-alalla sekä terveydenhuollossa, joilla työpaikat ovat vähentyneet selvästi enemmän kuin yleisesti.
– Työmarkkinatilanne ei näytä yhtä synkältä kaikilla toimialoilla. Rakennusala, teollisuus ja it-ala ovat sinnitelleet muita aloja paremmin laskusuhdanteessa, Duunitorin viestintäjohtaja Aino Salonen toteaa tiedotteessa.
Kylmintä kyyti on ollut sosiaali- ja terveysalalla. Sen työpaikkojen romahtaminen johtuu etenkin hyvinvointialueiden säästöistä, mutta työt ovat vähentyneet myös yksityisellä sektorilla.
– Tämä on merkittävä muutos, sillä aiemmin sote-alasta on usein puhuttu varman työllistymisen alana, etenkin ikääntyvässä Suomessa.
Työpaikkailmoitusten lukukerrat kasvoivat kaikilla aloilla. Suurin kasvu oli asiantuntijatyössä ja konsultoinnissa, jonka ilmoituksia luettiin peräti noin 50 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna. Toiseksi eniten lukukerrat kasvoivat rakennusalalla, jonka ilmoitukset keräsivät noin 40 prosenttia enemmän lukukertoja kuin vuonna 2024.
Sekä absoluuttisesti että suhteutettuna ilmoitusten määrään ylivoimaisesti suurimman huomion keräsivät myynnin ja kaupan alan työpaikkailmoitukset, jotka saivat viime vuonna noin 16,4 miljoonaa lukukertaa. Se oli noin 31 prosenttia enemmän kuin vuonna 2024.
– Myynnin ja kaupan alan ilmoitukset saavat aina suuren huomion, sillä alalla on paljon matalan kynnyksen työpaikkoja, jotka eivät edellytä tiettyä koulutusta tai kokemusta. Ala työllistääkin runsaasti nuoria ja kesätyöntekijöitä, Salonen toteaa.
Työpaikkailmoituksia julkaistiin eniten Uudellamaalla (99 600 kappaletta), Pirkanmaalla (29 200 kappaletta) ja Varsinais-Suomessa (25 100 kappaletta).
– Työpaikkoja on aina eniten tarjolla suurissa kaupungeissa ja kasvukeskuksissa. Lappi on poikkeus, sillä turismi työllistää siellä monia. Lapissa tilanne onkin hieman muuta maata valoisampi, sillä ravintola- ja matkailualalla sekä rakennusalalla menee siellä verrattain hyvin, Aino Salonen sanoo.





