Naisten jättäminen työmarkkinoilta aiheuttaa valtavia tappioita Aasiassa

Aasian ja Tyynenmeren alueen tasa-arvotilanteessa on edelleen paljon kohennettavaa.

Sukupuolten tasa-arvon lisääminen työmarkkinoilla voisi vahvistaa Aasian maiden talouksia jopa 3,7 biljoonaa euroa, selviää McKinsey Global Institute -ajatuspajan tuoreesta raportista.

Aasian ja Tyynenmeren valtiot muodostavat monella mittarilla maailman elinvoimaisimpiin kuuluvan talousalueen. Monissa maissa naisten asema laahaa kuitenkin edelleen muuta kehitystä jäljessä.

– Talouden kasvattaminen ilman naisten täyttä potentiaalia on kuin taistelisi toinen käsi sidottuna, raportissa todetaan.

Suurimmat ongelmat ovat Bangladeshissa ja Intiassa, joissa naisten työllisyysaste on muita selvästi heikommalla tasolla. Epätasa-arvoisen tilanteen on arvioitu aiheuttavan maille valtavan taloudellisen potentiaalin menetyksen.

McKinseyn mukaan Intia voisi lisätä talouteensa noin 700 miljardia euroa parantamalla naisten asemaa.

Myös Japanin ja Etelä-Korean kaltaisissa kehittyneissä teollisuusmaissa on länsimaihin verrattuna melko miesvaltaiset työmarkkinat.

Esimerkiksi Thaimaa, Singapore, Filippiinit ja Vietnam ovat edistyneet naisten työllistymisen osalta, mutta maissa on edelleen räikeitä tasa-arvo-ongelmia poliittisen ja yhteiskunnallisen osallistumisen suhteen.

Raportti kehottaa alueen poliitikkoja edesauttamaan arvojen ja asenteiden muuttumista. Myös julkisesti rahoitetun varhaiskasvatuksen kehittäminen nähdään tärkeänä elementtinä työmarkkinoiden tasa-arvon kannalta.

Mainos