Nainen maksoi 50 euroa – voitti 330000 euron asunnon

Irlantilainen hyväntekeväisyysarvonta keräsi samalla yli 1,5 miljoonaa euroa paikallisen urheiluseuran hankkeisiin.
Galway Irlannissa. / Zak Mir
Galway Irlannissa. / Zak Mir
Galway Irlannissa. / Zak Mir
Galway Irlannissa. / Zak Mir

Jacqueline O’Gormanin nimi nousi voittajaksi Irlannin Galwayssa järjestetyssä ”Win A Home in Galway City”-arvonnassa elokuun lopussa.

Pääpalkintona oli kalustettu kahden makuuhuoneen asunto Woodquayn alueella Galwayn keskustassa. Sen arvoksi ilmoitettiin 330 000 euroa. Yksi arpalippu maksoi 50 euroa ja kolme lippua sai 100 eurolla.

O’Gorman asuu Galwayn lähistöllä Oranmoressa miehensä Richard Kielyn ja kahden poikansa kanssa. Perhe on asunut Galwayn seudulla noin 20 vuotta.

– En vieläkään oikein käsitä sitä. En koskaan ajatellut voittavani, kun ostimme liput seuran kautta. Tällaisesta vain haaveilee, O’Gorman sanoi Galway Bay FM:n mukaan.

Arvonta keräsi yli 1,5 miljoonaa euroa

Arvonnan järjesti Oranmore Maree GAA One Club, joka käyttää tuotot urheilutilojensa kehittämiseen. Järjestäjän mukaan kampanjalla rahoitetaan muun muassa uusia pukuhuoneita Renville Gaelic Grounds -alueelle.

Paikallismedian mukaan kampanja keräsi yli 1,5 miljoonaa euroa. Lisäksi järjestäjä oli ilmoittanut jo kampanjan alussa 25 000 euron lahjoituksesta COPE Galway -järjestölle, joka tarjoaa muun muassa asunnottomuus- ja lähisuhdeväkivaltapalveluja.

Arvonta järjestettiin Irlannissa virallisella luvalla, Connacht Tribune kertoo.

O’Gorman kertoi, ettei ollut voittanut juuri mitään sitten alakoulun pääsiäisarpajaisten. Nyt palkintona oli kokonainen asunto.

Perheen kahdelle pojalle voitolla voi olla käyttöä vielä vuosien päästä. O’Gorman huomautti, että heillä on nyt Galwayssa paikka, jossa pojat voivat tulevaisuudessa asua, jos he lähtevät opiskelemaan kaupunkiin.

Mainos