Näin voit laittaa autosi ansaitsemaan – Mercedesiltä kumouksellinen ”Über-palvelu”

Yhteiskäyttöpalvelulla voit vuokrata oman autosi ulos toisille käytettäväksi, kun et itse tarvitse sitä.

Tarvitsetko autoa lyhyeksi aikaa, ja haluaisit auton kätevämmin ja edullisemmin kuin autovuokraamojen kautta?

Tai voisitko antaa oman autosi vuokralle vähäksi aikaa?

Mercedes-Benz tuo markkinoille palvelun, jolla oman auton voi vuokrata halukkaille tai saada käyttöön esimerkiksi muutamaksi tunniksi.

Croove-puhelinsovellus mahdollistaa oman auton vuokraamisen kenelle tahansa.

Tavallisesti auto on keskimäärin pysäköityinä 23 tuntia vuorokaudesta. Bisnesidea perustuu noiden tuntien käyttöönottoon.

SmatHighways-sivusto vertaa tulevaa palvelua autojen AirBnB:een. Autojen Über voisi myös olla sopiva vertaus.

Palvelu alkaa toimia joulukuussa. Mercedes-Benzillä on jo aiemmin ollut yhteiskäyttöpalvelu Car2Go, mutta siinä autot vuokrataan Mercedes-Benziltä itseltään.

Mainos