Näistä Baltian maista tunnistetaan agentteja

Omia kansalaisia värvätään kiristyksen ja lahjonnan avulla.

Baltian maiden tiedustelupalveluiden mukaan Venäjä rekrytoi aktiivisesti myötämielisiä toimijoita puolelleen. Ukrainaan verrattuna kiinnijäämisen riski on suurempi, joten toimenpiteet kohdistetaan Venäjälle ja Valko-Venäjälle matkustaviin virolaisiin, latvialaisiin ja liettualaisiin.

The Economist -lehden mukaan Venäjä lähestyy usein edullista polttoainetta ja tupakkaa hakevia turisteja, joille tarjotaan rahaa vastineeksi avusta. Perinteinen taktiikka on saattaa uhri altiiiksi kiristykselle, jos tämä tarttuu tiedustelupalvelu FSB:n toimijoiden romanttisiin lähentymisiin.

Venäjällä tai Valko-Venäjällä asuvia sukulaisia voidaan uhata mahdollisilla oikeustoimilla, jos henkilö ei lupaudu vakoilemaan Venäjän puolesta.

Yhteistyöhaluisille tahoille ohjataan ”kannustimia” maissa toimivien järjestöjen tai puolueiden kautta. Esimerkiksi Liettuassa sosialistisen kansanrintaman (SPF) entinen puheenjohtaja pidätettiin viime vuonna epäiltynä Venäjälle vakoilusta.

Liettuan varapuolustusministeri Edvinas Kerza toteaa olevansa erityisen huolissaan henkilöistä, jotka pääsevät työnsä puolesta käsiksi arkaluontoisiin tietoihin. Hänen mukaansa kaikkien hakijoiden mahdolliset perhesiteet ja muut yhteydet Venäjälle tutkitaan tarkasti.

Ulkomaisten agenttien metsästämisen on pelätty johtavan myös ylilyönteihin. Liettuan ulkoministeriön hybridiosaston Eitvydas Bajarunas kertoo tapauksesta, jossa erikoisjoukot pidättivät Vilnan lähettyvillä sijaitsevasta metsästä löydetyn miesryhmän.

Heidät pian vapautettiin, sillä joukko paljastui paintball-harrastajiksi.

Naton ex-johtaja Anders Fogh Rasmussenin mukaan Venäjä todennäköisesti keskittyy suoran hyökkäyksen sijasta lietsomaan maiden sisäistä eripuraa ”hyödyllisten idioottien” avulla. Toistaiseksi Kremlin ajama narratiivi ”dekadentista, fasistisesta lännestä” ei ole lyönyt juurikaan läpi missään Baltian maassa.

Mainos