Näin usein peltipoliisi sakottaa poliiseja

Myös poliisiautolla ajetuista ylinopeustapauksista voidaan määrätä rikesakkoja.

Liikenneturvakeskuksen johtaja, ylikomisario Dennis Pasterstein kertoo Twitterissä, että poliisille määrätään ylinopeussakkoja peltipoliiseilta keskimäärin noin kerran viikossa.

Dennis Pasterstein on jakanut Twitterissä kuvan (alla) Helsingin Kalasataman uudesta nopeusvalvontakamerasta. Kuvan yhteydessä poliisi kertoo, että molemmille puolille teitä asennetut kamerat ovat jo väläyttäneet muutamassa päivässä terveisensä useammalle kuljettajalle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ensimmäisen kolmen päivän aikana 297 välähdystä, Pasterstein kertoo.

Pastersteinilta kysytään ketjussa, ”olisi mielenkiintoista tietää, saavatko poliisit paljon sakkoja peltipoliiseilta?”

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Jokainen poliisiautolla ajettu ylinopeustapaus selvitetään ja mikäli virkatehtävän suorittaminen ei ole välttämättä vaatinut nopeusrajoituksista poikkeamista, niin määrään sakon/rikesakon, Pasterstein sanoo.

– Nykyään noin sakko viikossa, määrä on vähentynyt merkittävästi viimevuosina.

Mainos