Näin Ruotsissa ohjataan puhumaan Jumalasta sukupuolineutraalisti

Jumalaa voi kutsua Herraksi jatkossakin.

Maailmalla levisi perjantaina uutinen, jonka mukaan Ruotsin kirkko lakkaa kutsumaan Jumalaa Herraksi ja kehottaa pappeja käyttämään jatkossa sukupuolineutraaleja termejä.

Ruotsin kirkon edustaja Sofija Pedersen Videke toppuuttelee The Localin haastattelussa asiasta nousutta kohua.

– Kaikki, jotka haluavat kutsua Jumalaa Herraksi, voivat olla rauhassa. Se löytyy edelleen monista ohjekirjan kohdista. Olemme korvanneet ”hänen” (maskuliinimuodossa) yhdessä kohdassa, Pedersen Videke kertoo.

Maskuliinipronomini ”hän” on korvattu Jumalalla ylistyksessä, joka uuden ohjesäännön mukaan, että ”Kunnia Jumalalle korkeuksissa, ja maassa rauha ihmisten kesken, joita kohtaan hänellä on hyvä tahto.”

Kirkolliskokous päätti käyttää jatkossa Pyhästä Hengestä puhuttaessa myös feminiinimuotoa.

Uusi ohjekirja tarjoaa lisäksi kolme vaihtoehtoa jumalanpalveluksen aloittamiseen: ”Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen”,  ”Jumalan, Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen” tai sukupuolineutraalisti ”Kolmiyhteisen Jumalan nimeen”.

Ruotsin sukupuolineutraali hen-pronomini ei esiinny lainkaan kirkon uudessa ohjesäännössä.

Mainos