Kesäkuun toisena viikonvaihteena valitsevat niin kokoomus, Rkp kuin vasemmistoliittokin tahoillaan itselleen uuden puheenjohtajan. Samana viikonloppuna on koolla lisäksi myös keskusta, jonka nykyinen puheenjohtaja Juha Sipilä kuitenkin jatkanee ilman vastaehdokasta.
Unibet-vedonlyöntitoimistolla voi veikata kunkin kolmen puolueen seuraavaa puheenjohtajaa.
Kokoomuksessa Petteri Orpon kerroin on 1,3, Alexander Stubbin 2,7 ja Elina Lepomäen 5.
Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen puheenjohtajakilpailussa Anna-Maja Henrikssonin kerroin on 1,2, Ida Schaumanin 3,5 ja Anders Adlercreutzin 11.
Vasemmistoliiton puheenjohtajakisassa Li Anderssonin kerroin on 1,15, Aino-Kaisa Pekosen 3,5 ja Jari Myllykosken 9.
Lähiajan kansainvälisen politiikan tapahtumia on Britannian kansanäänestys EU-jäsenyydestä. Unibetilla kerroin Britannian pysymiselle EU:ssa on 1,17 ja eroamiselle EU:sta 4,5.
Yhdysvaltain presidentinvaalissa Hillary Clintonin kerroin on 1,46 ja Donald Trumpin 2,85. Bernie Sandersin kerroin on 21 ja Joe Bidenin 41.