Väestötutkija ja Turun strategijohtaja Timo Aro kääntää kohua herättäneet luvut Kelan toimeentulotuen saajista toisin päin.
– Perspektiiviä keskusteluun vieraskielisistä toimeentulotuen saajista vuonna 2024, Aro aloittaa.
– Koko maassa 82,8 prosenttia vieraskielisistä EI SAANUT toimeentulotukea, hän muistuttaa X-alustalla.
Helsingissä 81,2 prosenttia, Espoossa 85,1 prosenttia ja Vantaalla 81,5 prosenttia vieraskielisistä ei saanut toimeentulotukea.
Aro summaa, että näin ollen viime vuonna yli neljä viidestä koko maan vieraskielisestä ei saanut toimeentulotukea.
Iltalehti kertoi alkuviikosta, että vieraskielisten osuus Kelan maksamista toimeentulotuista oli viime vuonna 29,5 prosenttia, vaikka heidän osuutensa koko väestöstä on 10,8 prosenttia. Vantaalla ja Espoossa vieraskielisten osuus toimeentulotuista oli puolet.
Asiaa kommentoi myös Helsingin kaupungilta eläköitynyt tilastoasiantuntija Pekka Vuori.
– Toinen tärkeä huomio on se, että toimeentulotukea saaneiden vieraskielisten henkilöiden osuus koko vieraskielisten ryhmästä on laskenut selvästi 2020 jälkeen, 4-5 prosenttiyksikköä, esim. Vantaalla 23,7% ->18,5% (suhteellisesti jopa enemmän kuin kotimaan kielisillä), Vuori taustoittaa.
Toinen tärkeä huomio on se, että toimeentulotukea saaneiden vieraskielisten henkilöiden osuus koko vieraskielisten ryhmästä on laskenut selvästi 2020 jälkeen 4-5 prosenttiyksikköä, esim. Vantaalla 23,7%->18,5% (suhteellisesti jopa enemmän kuin kotim.kielisillä) @KelaFpa pic.twitter.com/IGw6IzsCVh
— Pekka Vuori (@PekkatVee) September 10, 2025





