Sanomalehti Corriere della Seran mukaan amatööriliigan puheenjohtaja Felice Belloli olisi antanut halveksivan ja homofobisen kommentin liigan hallituksen kokouksessa.
– Näille muutamalle lesbolle ei kannata antaa rahaa, hänen väitetään sanoneen liigan hallituksen kokouksessa Italian naisjalkapalloilusta.
Muun muassa liigan naisjaoston edustaja Patrizia Cottini sanoo kuulleensa lauseen omin korvin ja merkinneensä sen pöytäkirjaan. Hänen mukaansa ”jokainen kokoukseen osallistunut kuuli sen”.
Italian korkein jalkapallojohto pitää tapausta vakavana. Maan jalkapalloliiton FICG:n puheenjohtaja Carlo Tavecchion mukaan, jos Belloli on sanonut näin, kyseessä on ”täysin tuomittava ja vihaa lietsova lausunto”. Italian olympiakomitean puheenjohtaja Giovanni Malagò oli samoilla linjoilla.
Entinen naisjalkapalloilija, jalkapalloliiton edustaja Sonia Pessotto kertoo yleisradioyhtiö RAI:lle olleensa kokouksessa läsnä ja vaatii Bellolin eroa tehtävästään.
– Jos Belloli on sanonut näin, seon seksististä, machoilua ja typerää. Haluamme, että meidät arvioidaan kentällä esittämämme, eeikä seksuaalisen suuntautumisen mukaan, sanoo puolestaan Hellas Veronan ja Italian naismaajoukkueen keskikenttäpelaaja Patrizia Panico sanomalehti Corriere della Serassa.
Lehtitietojen mukaan kyseessä ei olisi ensimmäinen kerta, kun liigapomon suusta kuullaan vastaavanlaisia kommentteja.
Asia on ehtinyt myös poliittiselle tasolle. Italian senaatin varapuhemies Valeria Fedeli toteaa, että jalkapalloliitossa on valtava ongelma naisten ja heidän oikeuksiensa suhteen.
Fedelin mukaan tällaiset lausunnot todistavat Italian jalkapallokulttuurin seksistisen asenteen ja vallitsevan vakavan homofobisen syrjinnän.