Turkulaisen Walkbase -start-upin laitteiden idea on seurata älypuhelinten wlan-yhteyksiä. Eri puolille myymälöitä asetettujen laitteiden sensorit havaitsevat lähellä liikkuvan ihmisen kännykän, jonka wlan-yhteys on avoinna.
Walkbasen tekniikalla voidaan mitata, kauanko asiakkaat ovat kaupassa ja missä paikoissa siellä he liikkuvat. Jopa asiakkaan kulkureitti, pysähdykset, pysähdysten kesto, paluu tietylle paikalle ja kesto kaupan sisällä rekisteröidään. Laite tunnistaa myös esimerkiksi, onko asiakas käynyt kaupassa aiemmin.
Kaikki tapahtuu anonyymisti. Asiakkaiden henkilöllisyydet eivät käy ilmi.
Kaupoille asiakkaiden sijaintitiedot ovat arvokkaita. Tulevaisuudessa voidaan myös vaikkapa räätälöidä puhelimeen tulemaan mainos juuri siltä osastolta ja paikalta, jossa asiakas juuri tuolloin seisoo.
Walkbasen palvelu voidaan yhdistää myös Google Analyticsin tietopalveluihin.
Suomalaisyhtiön idea on huomattu ulkomaisissa tiedotusvälineissä. Tässä TNW:n jutussa huhtikuussa 2013 Walkbase korosti, ettei henkilökohtaisia tietoja kerätä.
Asiakasvirran analytiikkapalvelu kiinnostaa sijoittajia. Walkbase julkisti Slush-tapahtuman aikana tiedotteen, jossa se kertoi saavansa kolmen miljoonan euron rahoituksen venäläisen Sberbankin SBT Venture Capitalilta ja Nokian ex-toimitusjohtaja Olli-Pekka Kallasvuolta. Sberbank aikoo käyttää teknologiaa konttoreissaan. Aiemmin Walkbase oli saanut siemenvaiheen rahoitusta muun muassa kahdelta venäläiseltä sijoittajalta.
”Vaikka nettikauppa kasvaa tasaisesti, tapahtuu 92 prosenttia vähittäismyynnistä yhä fyysisissä kaupoissa”, 2010 perustetun Walkbasen toimitusjohtaja Tuomas Wuoti toteaa tiedotteessa.
Talouselämän mukaan muun muassa Helsinki-Vantaan lentoasema on Walkbasen asiakas. Yhtiö aikoo keskittyä ensi vaiheessa Britanniaan ja Venäjälle.