Myrsky iskee jälleen: Lunta paikoin yli 30 senttimetriä

Ajokeli on ennusteiden mukaan huono koko maassa.
Lunta sataa viikonloppuna lisää. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Lunta sataa viikonloppuna lisää. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Perjantai-illan ja lauantaiyön aikana lumipyry leviää suureen osaan Suomea ja ajokeli muuttuu monin paikoin jopa erittäin huonoksi. Lunta pyryttää viikonlopun aikana paikoin yli 30 senttimetriä, kertoo Foreca.

Valtaosassa maata lumipeite vahvistuu kuluvan viikonlopun aikana 10–20 senttimetrillä. Yli 20 senttimetrin kertymät ovat mahdollisia erityisesti maan etelä- ja lounaisosassa, Meri-Lapissa sekä paikoin muuallakin maan pohjoisosassa.

Suurimpia yli 30 senttimetrin lumikertymiä odotetaan Uudenmaan itäosaan ja Kymenlaaksoon.

Lauantai-iltapäivään mennessä ajokeli on muuttunut oikeastaan kaikkialla Suomessa huonoksi. Erityisesti maan etelä- ja länsiosassa, Pohjois-Pohjanmaalla ja monin paikoin Lapissa ajokeli on viikonlopun aikana erittäin huono.

Lauantai-iltaan mennessä pyry helpottaa lännessä ja sää poutaantuu. Sateen ennustetaan myöhäisiltapäivän aikana loppuvan myös pääkaupunkiseudulla. Sen sijaan itäisimmässä Suomessa lumisateet jatkuvat vielä sunnuntaiyöhön saakka.

Lumilapiot kannattaa Forecan mukaan pitää lähellä koko viikonlopun ajan. Lumitöitä on jälleen tiedossa sunnuntaille, sillä seuraava nopealiikkeisempi sadealue on pyyhkäisemässä Suomen yli.

Mainos