Ulkoilijoita Helsingin Vanhankaupunginlahden ympäristössä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Muutos säähän: Viileä kausi päättyy

Suomessa on ennusteen mukaan kohta jopa tavanomaista lämpimämpää.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pitkä viileä kausi päättyy ja vihdoin myös Suomessa päästään nauttimaan kesäisistä lämpötiloista, kertoo Foreca.

Uuden kuukausiennusteen mukaan koululaisten lomat alkavat ensi viikolla vähäsateisessa säässä. Viikon keskilämpötila on Suomessa myös lähellä ajankohdan keskiarvoa, jopa enimmillään asteen verran keskiarvoa lämpimämpi. Lämpötilat pysyttelevät maan etelä- ja keskiosassa yleisimmin 15-20 asteen välillä ja Lapissa 15 asteen tienoilla.

Kesäkuun toisella kokonaisella viikolla keskilämpötila on ajankohdan keskiarvon tasolla tai jopa hivenen sitä lämpimämpi. Suuressa osassa Eurooppaa on ajankohtaa nähden lämmintä. Sateita tulee Suomessa keskiarvon verran tai jopa hieman enemmän.

Juhannusviikolla sää on meillä keskilämpötilaltaan keskiarvoinen ja ainakin osassa maata sateinen. Sitä seuraavalla viikolla säätyypissä ei näytä kuukausiennusteen mukaan tapahtuvan suuria muutoksia juhannusviikkoon nähden.

Foreca muistuttaa, että pitkän ajan sääennusteet ovat vielä kehitysasteella.  Ne kertovat viikon tai kuukauden keskimääräisestä säästä, eivät yksittäisten päivien säästä. Sään vaihtelu viikkojen  sisällä voi olla suurta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)