Tukholmassa järjestettiin torstaina iltapäivällä mielenosoitus. AFP / LEHTIKUVA / CAISA RASMUSSEN

Muslimeja lietsotaan Ruotsi-vihaan – tutkija varoittaa vaikutusoperaatiosta

Koraania häpäisevät mielenosoitukset puhuttavat Ruotsissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Vaikutusoperaatiot, joiden tarkoituksena on vahingoittaa Ruotsia, ovat lisääntyneet sen jälkeen, kun Ruotsin viranomaiset myönsivät luvat koraania häpäiseviin uusiin mielenosoituksiin, kertoo Ruotsin psykologisen puolustuksen virasto MPF (Myndigheten för psykologiskt försvar).

Viraston vt. pääjohtaja Magnus Hjortin mukaan vaikutustoimintaa on havaittu muun muassa Venäjän puolelta.

– Ruotsia korostetaan yhä enemmän islamofobisena maana, hän sanoo yleisradioyhtiö Sveriges Radiolle.

Turvallisuuspolitiikan asiantuntija ja Ruotsin kuninkaallisen sotatieteen akatemian tutkija Johan Wiktorin on samoilla linjoilla.

– Provokaatiot muslimien polarisoimiseksi Ruotsia vastaan ja Nato-jäsenyytemme estämiseksi ovat Venäjän vaikutusoperaatioita Iranin tuella. Nyt Kreml vahvistaa tätä, hän sanoo Twitterissä.

– Akatemian julkaisemassa Cyberförsvaret-kirjassa tärkein johtopäätöksemme oli, että Ruotsi on sodassa vieraita valtoja vastaan kellon ympäri. Venäjän, Iranin, Syyrian ja Irakin välinen tiedusteluliitto on yksi vastustajien työkaluista, hän toteaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)