MTV: Suomelle yritetty myydä väärennettyjä rokotteita

Euroopan petostentorjuntavirasto on onnistunut estämään huijauksia Euroopassa.

Euroopan petostentorjuntaviraston pääjohtaja Ville Itälä kertoo MTV:lle, että rikolliset ovat yrittäneet kaupata myös Suomelle olemattomia tai väärennettyjä koronarokotteita ohi virallisten kanavien.

Tähän mennessä koronarokotehuijauksien kohteeksi on joutunut kaksitoista EU-maata. Rikollisten kaupittelemia rokotteita on yritetty myydä jo miljardi kappaletta.

– Onnistuimme estämään huijaukset niiltä osin, Itälä kertoo.

Huijausyritysten summat liikkuvat neljässätoista miljardissa eurossa.

– Käynnissä olevat tutkinnat liittyvät siihen, että viranomaisille on tarjottu nopeasti valtavaa määrää rokotteita. On annettu tilinumero ja sanottu, että kun rahat tulevat, niin saatte nopeasti rokotteita. Käytännössä rokotteita ei ole edes olemassa, Itälä kertoo.

Euroopan petostentorjuntaviraston lisäksi Euroopan komission presidentti on varoittanut rokotehuijauksista.

Mainos