Yli 80-vuotias suomalainen Tuula Visa on Suomen merkittävin rakkaushuijareiden paljastaja, kertoo MTV Uutiset.
Runsaan 15 vuoden uransa aikana hän on keskustellut 4500 ihmisen kanssa rakkaushuijauksista. Yhtään todellista henkilöä ei hänen mukaansa ole löytynyt.
– Ihmiset eivät tajua, että he rakastuvat varastettuun valokuvaan netissä, Facebookissa pääasiassa. Niiden varastettujen kuvien takana toimivat rikollisliigat.
Ihmiset ovat pyytäneet Visaa tarkistamaan, onko heidän kanssaan keskusteleva henkilö todellinen.
– Rikolliset kehottavat naisia, usein vanhempia iältään, valehtelemaan omille läheisilleen, koska läheiset ovat uhka heidän ”rakkaudelleen”.
Visa kertoo kuulleensa tapauksista, joissa suomalaisnainen on lähettänyt huijarille yli 740 000 euroa ja yli 500 000 euroa. Yli 300 000 euron rahansiirrot ovat hänen mukaansa yllättävän yleisiä.
Visa sanoo saaneensa useita tappouhkauksia rikollisilta.
Psykiatri Hannu Lauerman mukaan rakkaushuijauksissa rikolliset käyttävät hyväksi ihmisiä, joilla on jonkinlainen kriisivaihe elämässä, jolloin heidän harkintakykynsä ei ole paras mahdollinen.
– Vanhemmilla uhreilla saattaa olla jo kroonisia sairauksia. Ehkä heillä on takanaan avioero, leskiytyminen, eläköityminen, työttömäksi jääminen, Lauerman sanoo.