Porin Mäntyluodon sataman toiminnassa on havaittu puutteita vaarallisten aineiden käsittelyssä ja kemiallisten riskien arvioinnissa, uutisoi MTV. Lounais-Suomen aluehallintovirasto on tehnyt viisi tarkastusta kevään 2024 aikana satamassa toimiviin yrityksiin.
Myös satamassa työskennellyt henkilö on ilmaissut huolensa sataman laiminlyönneistä. Nimettömänä pysyttelevä työntekijä kertoo MTV:lle satamassa käsiteltävistä vaarallisista ja syöpää aiheuttavista kemikaaleista, joiden parissa toimiminen ei ole ollut turvallisuussäännösten mukaista.
Satamassa käsitellään muun muassa nikkelikuparirikastetta ja muita raskasmetalleja sisältäviä aineita, jotka voivat aiheuttaa esimerkiksi syöpää. Sekä AVI:n tarkastajan että sataman työntekijän mukaan rikastetta on satama-alueella silminnähden, muun muassa kulkureiteillä, vaikka ainetta tulisi käsitellä lain mukaan suljetussa järjestelmässä.
Lisäksi rikastetta käsittelevien henkilöiden suojavarusteiden käyttö on satama-alueella ollut puutteellista, kertoo sataman työntekijä. Hengityssuojaimia ei aina käytetä ja rikastetta saatetaan käsitellä tavallisissa työvaatteissa, minkä seurauksena rikastetta kulkeutuu ympäri satamaa – jopa työntekijöiden taukotiloihin saakka.
Mäntyluodon asukasyhdistyksen Tapio Hacklinin mukaan rikastetta pölyää satamasta myös ympäristöön ja asuinalueille tuulen mukana. Hänen mukaansa ongelma on jatkunut koko sataman olemassaolon ajan. Alueen asukkaat ja sataman työntekijät ovat olleet huolissaan terveydestään ja ympäristön tilasta ja vaativat toimia terveyshaittojen ehkäisemiseksi.