Meteorologi Pekka Poudan mukaan suomalaisten kannattaisi nyt lähteä lomamatkalle Siperiaan, kertoo MTV Uutiset.
Verkkouutiset uutisoi aiemmin, että jopa Jäämerellä on nyt lämpimämpi kuin Suomessa. Ilmiö liittyy Siperian, Jäämeren ja Alaskan yllä liikkuvaan poikkeuksellisen lämpimään ilmamassaan, joka nostaa itäisessä Siperiassa ja Alaskassa lämpötilat selvästi hellelukemien yläpuolelle.
– Siperiaan kannattaisi nyt mennä, Pekka Pouta sanoo MTV Uutisille.
Poudan mukaan Suomessa viikon loppupuoli näyttää jatkavan samaa trendiä, eli koleaa on luvassa. Hellettä ei ole näköpiirissä, vaan lämpötilat jäävät Siperian vastaavista jopa kymmenen astetta viileämmiksi.
– Pilvilautta vyöryy Suomeen idästä. Vienanmereltä saapuu kosteaa ja koleaa ilmamassaa, ja huomenna jäädään etelässä ja lännessä selvästi alle 20 asteen.