MTV Uutiset kertoo nähneensä Ähtäri Zoosta Suomi-Kiina kauppayhdistyksen jäsenyrityksille lähetetyn sähköpostiviestin, jossa tilanne on otettu esiin.
Viestissä sanotaan, että eläinpuiston taloudellinen tilanne pandojen laadukkaan ylläpitämisen takaamiseksi on vakavasti uhattuna kaikista pyrkimyksistä huolimatta. Ilman tukitoimia näyttää väistämättömältä, että isopandat joudutaan palauttamaan Kiinaan ”hyvin pian, jo vuodenvaihteen jälkeen”, viestissä sanotaan.
Viestissä vastaanottajilta pyydetään taloudellista tukea, jotta pandojen suojeluohjelman toteutumista voidaan jatkaa Suomessa.
Ähtäri Zoon hallituksen puheenjohtajan Risto Sivonen sanoo MTV:lle, että palautus ”on yksi vaihtoehto vaihtoehtojen joukossa”.
Hän toteaa, että ”nämä ovat sellaisia kirjeitä, jotka eivät kuulu julkisuuteen”.
– Minä en kommentoi näihin, ja olen erittäin pahoillani, jos tämmöisiä asioita ruvetaan tässä vaiheessa nostamaan esiin. Silloin tehdään todella hallaa tälle meidän projektille.
Suomi-Kiina kauppayhdistyksen puheenjohtaja Timo Helosuo vahvistaa MTV:lle, että Ähtärin eläinpuistosta on oltu häneen yhteydessä asian tiimoilta. Hän kertoo kehottaneensa heitä olemaan yhteydessä suomalaisiin yrityksiin, joilla voisi olla intressejä asiaan.
– Siinä mielessä olen ohjannut heidät suoraan keskustelemaan niiden tahojen kanssa. Siitä, millaista se yhteistyö voisi sisällöltään olla, ei ole minulla tarkempaa tietoa. Tilanne siitä, että siellä [Ähtärin eläinpuistossa] on haasteita talouden kanssa, tuli minulle tietoon tässä yhteydessä, Helosuo sanoo.