– Yö on sujunut ilmeisesti rauhallisemmin kuin edelliset. Tänne saakka Artemivskiin ei ole kantautunut kovia raketti- tai tykistökeskitysten ääniä. Myöskään Ukrainan uutistoimistot tai armeijalähteet eivät ole raportoineet taisteluista yön aikana, kertoo MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Petri Saraste, joka seuraa tilannetta Artemivskin kaupungissa, noin neljänkymmenen kilometrin päässä Debaltsevestä
– Ukrainan armeijalähteiden mukaan siviilejä on päässyt ulos saarretusta kaupungista, mutta heitä olisi sisällä motitetulla alueella noin 10 000.
Sosiaalisessa mediassa huhutaan Debaltseven haltuunotosta.
– Huhujen mukaan Debaltseve olisi päätynyt separatistien käsiin, mutta ilmeisesti näin ei ole. Jos näin olisi tapahtunut, olisi se iso uutinen ja uhrimäärä sen mukainen.
Separatistit pyrkivät valtaamaan askel askeleelta Donbassin aluetta (Donetskin ja Luhanskin alueet) itselleen.
– Saarrettu kaupunki on strategisesti tärkeä, koska se on tie- ja rautatieliikenteen solmukohta, sanoo Saraste.