MTK:n Tiirola kannustaa panostamaan metsänhoitoon

Metsänomistajien kannalta uudessa hallitusohjelmassa on erinomaisia kirjauksia, kertoo Maa- ja Metsätaloustuottajien Keskusliitto MTK ry tiedotteessaan.

Maa- ja Metsätaloustuottajien Keskusliitto MTK ry:n mukaan Juha Sipilän hallituksen ohjelmassa on metsänomistajien näkökulmasta erinomaisia kirjauksia ja metsäsektori nähdään ohjelmassa vahvana kasvun alana.

– Puumarkkinoiden toimivuutta edistävät metsätilojen sukupolvenvaihdoksiin ja tilakoon kasvattamiseen kannustavat verokirjaukset löytyvät hallitusohjelmasta ja ne on syytä saattaa pikaisesti voimaan, MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola totesi MHY Keski-Suomen Metsätaitokisoissa Keuruulla.

– Puunkäytön lisäystavoitteet seuraaville vuosikymmenille ovat kovat. Vain metsien hyvään hoitoon panostamalla ne voidaan kestävästi saavuttaa, Tiirola painotti.

Puun käyttöä halutaan lisätä 15 miljoonalla kuutiometrillä vuodessa. Mikko Tiirola kannusti pistämään työt metsissä nopeasti käyntiin, siitä huolimatta että hallitusohjelmaan sisältyy leikkauksia myös kemeran rahoitukseen. Uudistettu kemera-laki astui voimaan kesäkuun alussa. Tiirolan mukaan kemeran rahoitukseen kohdistuvien leikkausten ei pidä antaa jarrutella metsänhoitotöiden käynnistämistä.

– Kemera on investointituki vuosikymmenten päähän. Kun valtio sijoittaa euron, sijoittaa metsänomistaja kaksi tai kolme euroa, hän muistutti.

Valtio saa myös kemerasta sijoituksensa takaisin nopeasti: tuki on nykyään metsänomistajalle veronalaista tuloa ja osa palautuu metsurien ja palveluntarjoajien maksamina veroina valtion kassaan.

Tiirola kehui hallituksen halua karsia turhaa byrokratiaa ja siirtää päätöksentekoa lähemmäs kansalaisia. Vaikka kemeraan tuli ennakkosuunnitelmavaatimus EU:n toimesta taimikonhoidon ja nuoren metsän hoidon osalta, ollaan se hänen mukaansa onneksi saamassa hallinnollisesti kevyeksi: riittää kun Metsäkeskukselle ilmoitetaan työmaat, jotka aiotaan toteuttaa.

– Normienpurkutalkoiden yhteydessä hallituksen pitää huolehtia, että myös kemeran kotikutoista byrokraattisuutta karsitaan, totesi Tiirola.

Mainos