MTK: Yli miljoonan suomalaisen vesialueen omistajan omistusoikeudet uhattuna

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK:n mielestä eduskunnan käsittelyssä oleva kalastuslakiesitys lisää byrokratiaa ja viranomaisten päätäntävaltaa sekä vähentää yksityisten omistajien mahdollisuuksia päättää vesialueidensa käytöstä.

– MTK ei hyväksy sitä, että ammattimainen kalastus yksityisillä kalavesialueilla ilman alueen omistajan lupaa sallitaan. Kalastuksenhoitomaksun tulisi olla syrjimätön ja samansuuruinen kaikille täysi-ikäisille harrastajakalastajille, etujärjestö toteaa tiedotteessaan.

MTK:n mukaan kalastuslainsäädännöstä on tulossa aikaisempaa enemmän kieltoihin ja rajoituksiin perustuvaa.

– Esitetyssä mallissa omistajien oikeudet vähenevät selvästi. Yleiskalastusoikeuksia laajennetaan ja hallitus myös ehdottaa päätösvallan siirtämistä vesialueiden omistajia edustavilta osakaskunnilta ja kalatalousalueilta valtion viranomaiselle. Jos laki hyväksytään esitetyssä muodossa, voisi ELY-keskus myöntää vesialueelle ammattikalastuslupia ilman alueen omistajan suostumusta, MTK toteaa.

MTK:n mielestä kalavarojen ekologisesti, taloudellisesti ja sosiaalisesti kestävä käyttö ja hoito on syytä perustaa kaikilta osin jatkossakin kalatalousalueiden ja osakaskuntien toimintaan. ELY-keskuksilla ei ole tehtävien hoitamiseen tarvittavaa paikallisosaamista eikä resursseja, varsinkaan nykyisessä taloustilanteessa.

MTK vaatii, että vesialueiden omistajille on annettava oikeus itse päättää, haluavatko nämä luovuttaa alueitaan ehdotetun lain tarkoittamaan kaupalliseen kalastukseen tai muuhun elinkeinotoimintaan.

Järjestö muistuttaa, että yksityisessä omistuksessa olevat kalavedet nauttivat perustuslain takaamaa omistusoikeuden suojaa.

Mainos