MTK suojelisi kuluttajia mädäntyneen lihan tuonnilta

Kauppasopimukset eivät MTK:n mukaan saa olla vain kaupan vapauttamista ehdoitta.

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK vaatii, että eurooppalaisille toimijoille pitää taata mahdollisuus tasapuoliseen kilpailuun yhteisillä pelisäännöillä.

Esimerkiksi Etelä-Amerikka on MTK:n mukaan menettänyt luottamuksen toistuvissa ruokaskandaaleissa. Tänä vuonna EU:n alueelle on tuotu Brasiliasta mädäntynyttä lihaa, ja IATP-tutkimuslaitos raportoi vastikään maan kanaloiden epäinhimillisistä työoloista ja räikeistä ihmisoikeusrikkomuksista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

MTK:n mukaan myös komission omat selvitykset osoittavat ongelmat. Mercosur-maat eivät kuitenkaan ole tehneet järjestelmiinsä muutoksia huomautuksista huolimatta.

– Reilua kilpailua emme pelkää, mutta pelissä on oltava säännöt ja tuomari niitä valvomassa. Mercosurin maatalous hävittää tietoisesti ja järjestelmällisesti jäljet tuotantotavoistaan. Tässä pelissä tuhotaan ennen pitkää myös suomalainen maatalous sekä raaka-aineitamme jalostava elintarviketuotanto, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila arvioi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän puhui asiasta maanantaina MTK-Pohjois-Karjalan syyskokouksessa Joensuussa.

Marttila korostaa, että monet EU:n neuvottelemista kauppasopimuksista ovat kannatettavia. Venäjän vientikielto viimeistään herätti EU:n maataloussektorin hakemaan markkinoita Euroopan ulkopuolelta. Ilman juuri tehtyä Etelä-Korean kauppasopimusta Venäjän toimet vuonna 2014 olisivat olleet vielä suurempi markkinakatastrofi. Sopimukset Kanadan, Vietnamin ja Japanin kanssa avaavat myös hyviä uusia mahdollisuuksia eurooppalaiselle elintarvikeviennille.

MTK kertoo kannattavansa monenkeskistä kauppajärjestelmää ja allekirjoittavansa myös Suomen hallituksen kauppapolitiikan suuren linjan. Kauppasopimukset eivät kuitenkaan MTK:n mukaan saa olla vain kaupan vapauttamista ehdoitta. Sopimusten pitää hyödyttää kaikkia.

Mainos