MTK: Luontokohteita ei voi suojella, jos metsänomistaja ei tiedä niistä

MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtajan Mikko Tiirolan mielestä ajatus, että tietoja arvokkaista luontokohteista ei voi luovuttaa metsänomistajille luontokohteiden hävittämisen pelossa, on äärimmäisen vanhoillinen.

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliiton MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja MikkoTiirolan mukaan metsänomistajalla pitää olla oikeus saada käyttöönsä kaikki hänen metsäomaisuudestaan julkisin varoin kerätty tieto.

Tiirolan mukaan valtiolla on kattavat rekisterit metsävaroista ja metsänomistajista ja hän lisää, että metsäkeskuksen Metsään.fi -palvelua on metsäomistajaorganisaation kannustamana kehitetty metsäomistajien asiointiportaaliksi. Myös metsien ja lajien suojeluun liittyvä tieto pitäisi Tiirolan mielestä saada tätä kautta metsäomistajien tietoon ja hyödynnettäväksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mikko Tiirola huomauttaa biotalouden nousun tarkoittavan yhä suurempaa puunkäyttöä. Hän lisää, että samalla pitäisi pystyä huolehtimaan metsäluonnon monimuotoisuudesta.

Hänen mielestään yhtälö ei toimi luontojärjestöjen esittämällä laaja-alaisella suojelulla, vaan talousmetsissä olevat arvokkaat kohteet voidaan saada maanomistajien myötävaikutuksella palvelemaan biodiversiteettitavoitteita kustannustehokkaasti.

– Metsätaloudessa ei voida suojella biodiversiteettiä, jos tieto tärkeistä luontokohteista ei kulje metsänomistajalle asti, Tiirola sanoi perjantaina metsänomistajien SM-metsätaitokilpailuissa Hartolassa.

Tiirola toivoo tällaisten tiedonkulkuongelmien ratkeavan nyt, kun Suomessa on sekä metsätaloudesta että luonnonsuojelusta vastaava ministeri.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Se, että tietoja arvokkaista luontokohteista ei voitaisi luovuttaa metsänomistajille luontokohteiden hävittämisen pelossa, on äärimmäisen vanhoillista ja monimuotoisuuden suojelun kannalta vahingollista ajattelua, hän lisää.

Tiirola toteaa metsätilojen sukupolvenvaihdoksen olevan tällä hetkellä suurin metsäpoliittinen ongelma ja huomauttaa, että hallituksen ohjelmaan on nyt kirjattu metsäelinkeinon kehittäminen sukupolvenvaihdoshuojennusten kautta.

– Metsänomistajat odottavat hallitukselta ripeitä toimia asian ratkaisemiseksi. Sukupolvenvaihdosten verohuojennuksella on erittäin merkittävä vaikutus koko suomalaisen metsäsektorin kilpailukyvyn kehittämiseen ja nousevan metsäbiotalouden raaka-ainehuollon varmistamiseen, hän painottaa.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos