Sisäministeri Paula Risikon (kok.) mielestä olisi hyvä, että poliisi saisi reservikseen valmius- tai täydennyspoliiseja, jotka voisivat olla esimerkiksi reservissä olevia sotilaspoliiseja, muuten armeijataustaisia henkilöitä tai eläkkeelle jääneitä poliiseja.
Työryhmä pohtii parhaillaan poliisireserviä. Työryhmää johtaa sisäministeriön poliisiosaston lainsäädäntöjohtaja Katriina Laitinen.
Poliisijohto on esittänyt 2000–3000 henkilön reservipoliisin perustamista. Reservipoliisi koostuisi muun muassa armeijan reserviläisistä, ja se parantaisi toimintavalmiutta nopeasti.
– Asiantuntijat ovat todenneet täydennyspoliisin käyttöönoton nykyisen kynnyksen liian korkeaksi, koska se vaatii poikkeustilan, eli kynnystä tulee työryhmässä arvioida, Risikko kertoo Maaseudun Tulevaisuudelle.
Juopuneiden säilytyksen Risikko siirtäisi poliisiputkista selviämisasemille ja löytötavarat pois poliisin kontolta.