MT: Puolustusvoimat voi ottaa siviilien kiinteistöjä harjoituksiinsa

Lain mukaan tarpeetonta haittaa tai vahinkoa omaisuudelle ei saa aiheuttaa.
Kalustoa ja sotilaita Arrow 24 -harjoituksessa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Kalustoa ja sotilaita Arrow 24 -harjoituksessa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Puolustusvoimat voi ottaa siviilien kiinteistöjä harjoitustoimintaan, kertoo Maaseudun Tulevaisuus.

Pääesikunnan logistiikkaosasto kertoo, että ensisijainen tapa saada kiinteistö puolustusvoimien käyttöön on sopiminen asiasta joko suullisesti tai kirjallisesti kiinteistön omistajan tai haltijan kanssa.

”Jos sopimukseen ei päästä, puolustusvoimien puolustushaaraesikunta, paikallishallintoviranomainen, varuskunnan päällikkö tai harjoituksen johtaja voi päättää kiinteistön käyttämisestä, logistiikkaosasto kertoo MT:lle.

Lain mukaan kiinteistöjen käyttäminen edellyttää välttämättömyyttä sotilaallisen harjoitustoiminnan tai puolustusvalmiuden kohottamisen kannalta.

– Saman pykälän mukaan puolustusvoimat ei saa aiheuttaa tarpeetonta haittaa tai vahinkoa omaisuudelle haltuun otetulla kiinteistöllä, logistiikkaosasto kertoo.

– Kiinteistön käyttämisestä aiheutuneesta vahingosta suoritetaan kiinteistön omistajalle tai haltijalle käyvän hinnan mukainen korvaus.

Mainos